DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Forrest Gump Special Collector's Edition /Paramount/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 6. January 2002
.

"Forrest Gump" on ilmselt film, mida pole vaja tutvustada - kuus Oscarit, sellega kaasnenud kõmu ja tüütuseni korratud "elu on kui shokolaadikarp" on ilmselt pea kõik seda lugu ära vaatama sundinud. Eks kippus omaaegne haip ju tüütamagi, kuid see ei vähenda fakti - tegu on vägagi korraliku filmiga.

Siiski, lühidalt - Forrest Gump on lihtsa meelega Alabama poiss, kes vaatamata madalale IQ-le ja lapsepõlve füüsilisele puudele suudab oma elukest nii läbida, et see mitte vaid ei lõiku igal sammul USA ajaloo tähthetkede ja-tegelastega, vaid kes ka ise ümberkaudsete elu igati mõjutab. Ja seda paremuse suunas.

Mäletan hästi, kuis meiegi maa kõiketeadvad kriitikud "FG" sisu ja mõtet lausega "kui oled loll, aga sul on kiired jalad, siis lööd elus läbi" kokku võtma kippusid. Muidugi, Gumpi elu pole vaid geniaalne kiirvaade 20. sajandi teise poole USA ajaloole, see on ka igati sobiv American Dreami illustreerima. Siiski ei ole minu arvates filmi põhiidee üleüldse mitte säärane. Arvasin selleks siis, kui film kinosid külastas ja arvan nüüdki - eelkõige teistele mõeldes ja kaaskondlastele head tehes on ka su enda elu enam väärt. Tõestatud, muuseas. Ma tunnen selliseid inimesi.

Robert Zemeckis näitab taas kord, et ta pole mitte ainult üks maailma tipplavastajaid, vaid ka üks parimaid arvutiefektide kasutajaid. Vahest isegi parim. Ka siin filmis on neid päris palju, kuid tavapärasest erinevalt ei karga siinsed digilisandused vaatajale karjudes näkku. Tõenäoliselt ei pane tavavaataja enamust neist üldse tähelegi. Filmis on nad vaid selleks, et LUGU paremini jutustada ja tuua ekraanile seda, mida reaalselt üles võtta kas raske, ohtlik või üldse võimatu. Pinksipall või amputeeritud jalad on vast kõigile märgatavad, kuid pisidetaile, mille arvutusmasinlikku päritolu ei aimakski, on siin igal sammul. Kõik see on hoopis midagi muud kui küberkollid ning seetõttu ka vähemalt minusuguse silmis hoopis enamat väärt arvutinõidus.

Kiitma peab ka osalisi. Tom Hanks, too kunagine koomik ja nüüdseks juba tüütuseni auhinnatud, ent vaieldamatult andekas näitleja, oli peaossa absoluutselt õige valik, nagu ka Sally Field ema, Robin Wright elu poolt räsitud sõbranna ja Gary Sinise ohvitseri rollidesse. Tegelikult on kogu film äärest ääreni äärmiselt hästi castitud, sealhulgas ka kõik lapsed, kes siin filmis pärisnäitlejaile suurt millegagi alla ei jää.

Mis mind "Gumpi" juures veel võlub, on vaat et perfektne stsenaarium. Zemeckis olevat seda Hanksile kirjeldanud kui "lugu, mis rikub absoluutselt kõiki filmitegemise reegleid, mida tema teab". Ja nii see suuresti ongi, filmis lugu nagu polekski, on vaid minategelase jutt ja seda illustreerivad filmilõigud. Samas on aga kõik see ju paganama huvitav. Viis, kuis viiteid ajaloolistele isikutele ja sündmustele on filmi sisse põimitud ning kuidas lihtsameelse Forresti jutt enamasti toimunust vaid pealiskaudse pildi annab, jättes tegelikult toimunu vaataja välja raalida, on äärmiselt sümpaatne. Väga mõnus on vaadata filmi, mis oma vaatajat ei alahinda.
DVD - "Forrest Gump" on Paramounti esimene topeltplaat. Too firma on üldse olnud oma filme ilmutades üsna tagasihoidlik, parimate sekka seatavaid DVD-sid on neilt üpris vähe leida. Ka Zemeckise enda filmid ei ole DVD-na sugugi ühtlaselt hästi käsitletud. Tema "Contact" (Warner) ilmus juba DVD algupäevil väga korraliku kettana, "Who Framed Roger Rabbit" (Buena Vista) samas ei sisaldanud isegi mitte eelnevalt reklaamitud treilerit. Seekord on aga nii ketastel sisu kui valgel topeltkarbil välimust.

Esimesel kettal on niisiis 141 minutit pikk film ise, jagatuna (kõigest) 19. peatükiks. Kuigi kombeks saanud, et topeltplaadilt leiab kuulata nii DD kui DTS-helid, on siin siiski ainult esimene neist. Kuid seda enam on ruumi pildil, mis on päris hea, vaatamata, et vahel üliharva võib näha ka märke filmi vanusest - valmimisaasta 1994 on ju siiski ürgaeg... :-) Heliga tegelikult on ka seotud väike probleem - teadlikult tagakõlareid mittekasutav ja "retrolik" ekraani ankurdatud kõlapilt tekitas algul kõmu, nagu oleks seegi DVD ilmunud vigase heliribaga. Siiski, just säärasena oligi asi planeeritud. Kaks kommentaari on ka esmakettal kuulata, mõlemad väärt trackid - ühel Zemeckis koos produtsent Steve Starkey ja kujundaja Rick Carter rohkem filmi vormist, teisel produtsent Wendy Finerman enam sisust ja aluseks olnud raamatust rääkimas. Ilmselt tuleb leida aeg ja need mõlemad läbi kuulata.

Teisel kettal on lisad. Filmi ilmumisaegne dokfilm "Through the Eyes of Forrest Gump" annab päris hea ülevaate kinotüki sünniloost, valgustades muuhulgas ka legendaarse lendleva sulega avastseeni loomist. Ülejäänud spetsefektidel on peamenüüs aga omaette alajaotus - "Seeing Is Believing". Üheteistkümne vaadeldud katke seast leiab ka kaks, mis filmi ei jõudnudki - Forresti põrkumise Martin Luther Kingi ja politseikoertega ning pinksimängu tollase USA Hiina saadiku Bush seenioriga. Viimase toormaterjaliks on leitud lõik, kus partnerist pinksiäss tulevast presidenti palliga õrna piirkonda tabab. Kahtlemata kahjurõõmus kraam ameeriklasel vaadata, kuid filmis leidununa vast siiski liialt päevakajaline gag niivõrd ajatu filmi kohta. Päris hea, et välja jäeti.

Veel leiab siit põhjalikud lõigud tegelaste vanust ja olusid osavalt muutnud grimmi valmimisest - "The Magic of Makeup", alati nii olulisest ja samas märkamatust helikujundusest - "Through the Ears of Forrest Gump" ja tegevuspaikade loomisest - "Building the World of Gump". Siis veel ekraanitestid nii peategelaste kui lapsnäitlejatega (kelle seas ka Gump juuniorit mänginud pisike Haley Joel "A.I. see dead people" Osment). Muidugi ei puudu ka paar treilerit, üks neist - esilinastusaegne - ka üpriski pikk ning lõpuks galerii, mis seekord tõeliselt kvaliteetne ja meeldiv pildirida vaadata on.

Kui lisadest veel midagi leida oleks soovinud, siis biograafiaid - alati oleks huvitav teada, millega ka vähemtuntud asjaosalised veel hakkama on saanud. Ka ei oleks olnud paha pisike lõik loo muusikalise kujunduse kohta - oli ju filmis kasutatud poppmuusika üks olulisemaid ajastumeeleolu taastajaid. Laulude valik sai ju niivõrd geniaalne, et ilmunud soundtrackplaat tegi tollastes tabelites päris korralikult ilma. Kahjuks pole sellest sõnagi ja muusikahuviline peab lood ja esitajad ise lõputiitritest identifitseerima.

"Forrest Gump" on minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt üks kõigi aegade perfektsemaid filme. Omal ajal ehk liialtki haibitud lugu on ajaproovi väga edukalt üle elanud ja jõudnud nüüd väärikalt DVD-le. Soovitan soojalt.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee