DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Matrix Revisited /Warner/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 17. February 2002
.

Kui 1999. aasta edukamaid filme "Matrix" sama aasta septembris DVD-na ilmus, sai kettastki kohene kassahitt. Pole ka ime, sest tegu oli antud aasta vaieldamatu tippfilmiga, mis kõigele lisaks ka päris korralikuks ja odavahindseks DVD-ks vormistati. Disk veetis USA müüduimate DVD-de esikümnes vaat et kogu järgneva aasta, jälgides kõrvalt kõigi teiste hittfilmide tulekut ja minekut. Võib liialdusteta öelda, et ilmselt omandas iga USA-s DVD-pleieri ostnud inimene endale ka "Matrixi" ketta. Nii saigi sellest pikaks ajaks maailma müüduim DVD, mille tõukasid troonilt hoopis hilisemad tulijad. Tehes seda siis, kui DVD-huviliste ja müüdud mängijate arvud mitmeid kordi "Matrixi" ilmumisaegseid ületamas.

Kuid ajad muutuvad ka DVD-vallas. Nüüdsete topeltplaatidest spetseditsioonidega võrreldes on tollane tippdisk siiski kleenuke. Pole siis ime, et Warner Bros. oma kõigi aegade edukaimat kinotükki taas kord filmihuvilistele meelde tuletada otsustas, seda enam, et jätkuosade ekraanidele ilmumine aastasse 2003 on lükkunud. Muidugi, pole ju paha idee vahepeal pisut lisaraha teenida.

Niisiis ilmuski novembris 2001 müügilettidele "The Matrix Revisited". Erinevalt Jaapanist ei ole USA-s kommet promokraami omaette DVD-l müüki paisata, seekord aga seda just tehti. Antud kettal filmi ennast ei olegi, see-eest on aga "Matrixi" loomisest pajatav paaritunnine dokumentaalfilm ja veel paras pinu lisakraami. Seega on DVD mõeldud pigem tõeliste fännide maatriksinälja rahuldamiseks, samas, arvata võib, et seesuguseid ei olegi nii väga vähe. Kel päris ketas varasemast olemas, võib lisamaterjaliketta üsna odava hinna eest riiulisse lisada. Kes aga DVD-vallas uustulnuk, võib nüüdsest mõlemad plaadid ühtede kaante vahel ligi võtta.

DVD põhiosa moodustab kettale nime andnud dokumentaal. Tiba üle kahe tunni kestev film on tõepoolest päris põhjalik ülevaade esimese "Matrixi" sünnist. Kaadritagustele kaadritele lisaks on siin päris palju intervjuukatkeid, suurem osa neist uued. Osa lõike on siiski tuttavad juba filmiplaadil leidunud ja samuti üpris korralikust dokloost. Kuid siinne on siiski loomulikult hoopis põhjalikum.

Kui esmalt midagi kritiseerida, siis seda, et kujunduslikult on dokfilm ehk pisut liiga üle stiliseeritud. Nimed-ametid veel, kuid sünkroontõlget hiina keelest on kummaliselt tõmbleva must-rohelise maatriksišriftina üsna halb jälgida. Oleks saanud ka paremini.
Kuid muus osas on dokfilm päris huvitav ja annab kogu filmi loomisloost tõepoolest põhjaliku pildi. Ja pakub päris palju uut. Minu jaoks oli näiteks üllatus, et "Matrixi" käsikiri oli vendadel Wachowskitel valmis ja välja pakutud juba enne "Boundi" - neid kui uustulnukaid lihtsalt ei lastud niivõrd kallist ja arusaamatut projekti lavastama. Mispeale nad midagi odavamat välja mõtlesid.

Teine mulle eriti huvi pakkunud detail oli intervjuu Geoff Darrow'ga. Legendaarne koomiksikunstnik, kelle joonistatud "Hard Boiled" on üks uskumatult detailne, suisa haiglase ilmega graafiline romaan, aitas visualiseerida nii mitmeidki "Matrixi" võtmedetaile. Nagu intervjuudest nähtuvalt mitmed filmi osalised, ootasin ka mina, et tegu on mingi kõõluselise ja tätoveeritud mustas riides friigiga. Tegelikult... on Darrow ümara näo ja sama ümarate prillidega ruudulises särgis onu. Täiesti tavaline inimene, kelle joonistused aga... Mnjahh, kadedaks teeb. Ja tekitab vägisi mõtte - kui ma üldse mingit maatriksikraami koheselt ostma valmis oleks, siis just mõnd posterisuurust must-valget Geoff Darrow' kontseptsjoonist. Sest need tõepoolest rockivad big time.
Muust jäi kõige enam meelde varem mitte just väga laialt kuulutatud näitlejate terviseprobleemid - nii peaosaline Keanu Reeves kui agent Smithi mängiv Hugo Weaving läbisid mõlemad kesk võtteid tõsise operatsiooni. Siia lisaks muidugi võtteaegsed vigastused... Üldse polnud selle Sidneys üles võetud filmi sünd sugugi väga libe. Kuid asjaosaliste pühendumus ja sügav meeskonnatunne ületasid siiski kõik raskused. Vägisi tuleb ette paralleel teise sealkandis tehtud filmiga - ka "The Lord of the Rings"- triloogia meeskond oli midagi enamat kui filmi valmistav seltskond kolleege.
Loomulikult promoti dokfilmis hoolega ka tulevast kahte järge, kuis siis teisiti. Kahjuks küll peale peategelaste taaskordse treeningtsükli midagi lähemalt ei näidata (just võitlustrennide vahepausidel paistavad olema lindistatud ka enamuse näitlejate uued intervjuud). Netti tilkunu põhjal on teada, et neis tegutseb suur hulk hõbedasi savipatsidega olendeid, ka on mõnes stseenis näha üheaegselt kaugelt enam kui üks Neo. See kõik jääb aga kuni filmide valmimiseni saladuseks. Ja nagu siinsest jutust kuulda, ongi üllatuste säilitamine filmitiimi üks tõsiseid probleeme. Erinevalt esimesest filmist on nüüd ju vaja võidelda igast august sisse piiluvate fännihordidega. Kuid loodan, et see ei sega filmivõtteid ja tulevased lood saavad olema vähemalt sama efektsed ja sisukad kui triloogia avafilm.

Peale dokfilmi leiab DVD-lt pisut muudki. Esmapilgul tundub küll lisakraami kiht üpris õhuke... Kuid seda ainult esmapilgul. "What is tho Come?", "What is Animatrix?" ja "Whatisthematrix.com?" on kõik lüheldased ja ehk liigagi promomaigulised videokatked, mille nimi sisu üpris hästi kokku võtab. Esimesest võib tähelepanelik silm näha ilmselt nii mõndagi vihjet tulevaste maatriksilugude sisule, ka promotakse siin tulevast videomängu. Animatrixi-lõik aga peaks pakkuma kindlasti huvi animefännidele. Kuigi jutuks olevaid matrixi-multikaid näeb paremal juhul vaid kontseptsvisandina, saab siin sõna päris mitu tuntud jaapani animelavastajat. Kolmas klipp pajatab netiga seotud promoplaanidest.

Lisaks leiab lisakraamist Yuen Wo Pingi treeningu video, klipi mõne friikliku fänniga, paari stseeni kaadritagust tutvustavad lõigud ning teate, et DVD-Romilt leiab veel vaatamist. Siitsamast lisamaterjalimenüüdest leiab ka kolm peidetud "lihavõttemuna" - videolõigud Reevesist ja Weavingust ning pajatuse naljakast juhtumusest naisega punases.

Kuid see pole kõik... Kettale on tegelikult peidetud veel kaks ja pool tundi kuulamist! Just kuulamist - "Juke Box"-leheküljed sisaldavad kogunisti 41 technopala. Ma küll kahtlen, kas mõni neist filmis kõlas või soundtrackplaatidel leidub, ka on mul tunne, et mõnigi lugu ei kõla siin oma täispikkuses. Sellele vaatamata on lood täiesti kuulatavad. Ma pean ka ütlema, et ei teadnud ise eelnevalt ühtegi siin esinevat artisti, kuid dubilikud-triphoplikud Aleks Svaensson , Obadia, Ikarus, Canton, Hardknox, Fingertwister ja teised peaks vähemalt Massive Attacki, Transglobal Undergroundi ja muu säärase värgi austajatele küll peale minema.
Ja seegi pole päris kõik. Peale mõnigast otsimist õnnestus leida ka originaaldiskilt puudunud 4:3-formaadis treiler...

Kui septembris 1999 oleks ilmunud "Matrixi" topelt-DVD, oleks sellest ilmselt koheselt saanud klassika. Kuid esimese tõelise hittkettana sai üheplaadine "Matrix" selleks niigi. "Matrix: Revisited" pakub nüüd, kaks aastat hiljem, tollasele niigi heale DVD-le üpris teretulnud lisa. Ja tuletab meelde, et aastal 2003 on ilmselt sõrmusefilmi kõrval teistki kinosündmust oodata. Eks näeb...

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee