DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Gift /Columbia/TriStar, maaletooja GP Eesti (regioon 5)/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 18. March 2002
.

Annie Wilson (Cate Blanchett) on kolme poissi hooldav lesk, kes Georgia kolkalinnas elades püüab ots-otsaga kokku tulla. Mees on tal aasta eest tehasepõlengus hukkunud, piskule toetusrahale püüab Annie lisa teenida oma ennustajavõimeid kasutades. Kaartide panemine kohalikele hädalistele annabki ta eelarvele päris arvestatavat lisa. Ja muudab Annie kohalikele omamoodi usaldusisikuks ja hingehädade leevendajaks.

Kuid see ei meeldi sugugi kõigile. Üks neist, kes Annie't silma otsaski ei seedi, on kohalik redneck, madalalaubaline ja vägivaldne Donnie Barksdale (Keanu Reeves). Regulaarselt oma naist Valerie'd (Hilary Swank) tümitav tüüp peab Annie't saatana teenriks ja lubab ta, juhul, kui too tema naisega suhtlust ei lõpeta, sama siniseks kohelda. Mees läheb isegi nii kaugele, et ähvardab Annie lapsi. Tõsi küll, kohale sattunud Buddy Cole (Giovanni Ribisi), psüühiliselt tasakaalutu kohalik autoremondimees kes samuti Annie klient, peletab ta maasturile mõningaid kahjustusi tekitades minema.
Poja pahandused viivad Annie kooli direktori jutule. Wayne Collins (Greg Kinnear) on sümpaatne mees, kel peagi ees abiellumine kohaliku kaunitari ja rikka mehe tütre Jessica Kingiga (Katie Holmes). Kuid ootamatult Jessica kaob...
Annie'l, keda sümpaatne Wayne sugugi ükskõikseks ei jäta, algavad öised õudusunenäod. Neis näeb ta lagunevat Jessicat ja on üsna kindel, et teab - tüdruk on surnud ja asub vee all. Lõpuks nõustub ka tõrges sheriff versiooni kontrollima. Ja Barksdale'i maalapil asuvast tiigist ketti mässitud kadunu leitaksegi...

Sam Reimi on sääraste õuduszhanri kalduvate lugude ülesvõtjana üsna tuntud nimi. Tema filmograafiasse kuuluvad näiteks "The Evil Dead", "Army of Darkness" ja hulk teisi sääraseid kinolugusid. Tõsi küll, aasta 2002 tõotab tuua suurema pöörde - on ju tulevasi suurhitte "Spider-Man" samuti tema lavastatud. Kuid siiski on mees peamiselt tuntud õudukategijana.
Ja siinne film on ju samuti päris hea. Annie nägemused, ängistav ja kopitanud lõunaosariikide õhustik ning tegelaskujud üldse on väga meisterlikult ekraanile toodud. Näitlejaidki saab ainult kiita. Swank näiteks väärib kiitust juba julguse eest äärmiselt koleda soenguga lolli kolkatibi mängida. Kohalik veniv ja juba iseenesest õudne aktsent kõlab samuti kõigi osaliste suus üpris veenvalt.
Eriti peab aga näitlejaist esile tõstma Keanu Reeves'i. Üllataval kombel on see muidu kaamera ees nii puine ilupoiss seekord hoopis teistsugune. Vidusilmne ja jubeda habemega jorss mõjub ehmatavat adekvaatset ja võtab tegelikult ära igasuguse isu kunagi Bible Belti kandi USA-d külastada.
Kuid kahjuks pole film sugugi perfektne. Lõppkokkuvõttes jätab kogu lugu siiski üpris rahulolematu järelmaitse. Ja nüüd on mul probleem. Kui ma siinkohal teatan, mis mulle ei meeldi, rikub see päris kindlalt kõigi nende filmielamuse, kes ehk lugu veel näinud pole. Seepärast ongi järgnev lõik kirja pandud taustavärvi kirjaga. Kes filmi näinud, haaraku hiir ja valigu järgnev tühik - salatekst peaks sel moel nähtavale ilmuma. Kes näinud pole, ärgu seda parem tehku, film on siiski vaatamist väärt. Igatahes, mina olen hoiatanud.
"The Gifti" peaprobleem on see, et filmi stsenaariumisse on sisse kirjutatud kolm äärmiselt nõmedat ja närvesöövalt ära leierdatud klishee-ideed. Kusjuures neid ei olegi võimalik filmist eemaldada - nendeta ei ole antud lugu lihtsalt olemas. Niisiis:
  • Kas tõesti pole võimalik luua pinevat lõpplahendust ilma, et mängu oleks vaja tuua Deus ex machina-laadse päästeinglina ootamatult ilmuv ja varasema põhjal hoopis mujal viibiv osaline? Banaalsust ei kompenseeri ka PÄRIS lõpplahendus, mis siiski mõnevõrra huvitavam.
  • Ühe peaosalise probleemide põhjendamine paha papa ja lapsepõlvse seksuaalse ärakasutamisega hakkab tõepoolest ära tüütama. No kaua võib, ameeriklased? Kas inimene ise eales tõepoolest millegi eest ei vastuta? Miks peab alati süüdlane olema perverdist lapsevanem?
  • Lõpuks osutub mõrvariks ainus üdini hea ja sümpaatne tegelane, kellest seda tegelikult juba ammu enne selgushetke aimata võis. Äärmiselt originaalne. Hakka või plaksutama.
  • DVD pilt on Columbiale tavapäraselt perefektne. Originaalhelile lisaks on siin vene heliriba, tiitrid veel ka araabia ja hindi keeltes. Lisad pakuvad pisukese peamiselt intervjuudest koosneva dokfilmi ja üpriski creepy muusikavideo countrysse kalduvalt bändilt või naisterahvalt Neko Case "Furnace Room Lullaby". Lisaks veel kolme filmi - The Gift, Go! ja Suspect treilerid ning Raimi ja peaosaliste filmograafiad.
    "The Gift" on üks üsna stiilne ja kõhedakstegev feelinguõudukas. Kahjuks küll ainult seni, kuni toimuva tegelikult käivitanud triviaalsused mängu tuuakse. Sellest peale on kogu filmi maagia kadunud ja ilmselt ei kannata ka esmanägemisel üsna mõjus esiots enam sama elamuslikku kordusvaatamist. Millest on kahju, sest peale ploti on kõik teised komponendid ikka päris paigas ja film ise ka päris paljulubav.

    .

    © 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee