DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Sense and Sensibility /Columbia/TriStar, maaletooja GP Eesti/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 18. March 2002
.

Elas kord haritud piiga, kes väärikale soole vaatamata vaesevõitu perest pärines ja kellel seetõttu abielusadamasse suurt kaasavara ühes võtta polnud. Siiski ilmus ühel heal päeval silmapiirile igati ontlik potensiaalne peig. Ja kuigi omaenda vaoshoius, saatus ning kiuslikud inimesed veeretasid nende teele kõiksugu takistusi, jõudsid asjaosalised lõpuks siiski õnneliku paariheitmiseni. Enne aga jõudis hakkaja piiga abielusadamasse aidata veel nii mõnegi suguõe, seada paika kaaskondsete kindlustatud tuleviku ja õhates imestada, kuidas ikka asjad pea iseenesest imelise ja igapidi hää lõpplahenduse saavad.

Just nii võiks vist kokku võtta Jane Austeni, tolle klassikalise naisteka-kirjaniku mistahes romaani, sealhulgas ka "Sense and Sensibility", raamatu, millest siinvaadeldav film saanud. Kõlab, nagu tüüpiline naistekas, kuid Austeni asjad on siiski midagi enamat. Tema lood on nii nutikad kui vaimukad, andes samas ka ilmselt üpris hästi edasi tollast hillitsetud ampiirlikku ajastuvaimu. Loomulikult on ka teised Austeni lood filmiloojatele tänuväärseks toormaterjaliks, "Emma" ja "Pride and Prejudice" kasvõi on korduvalt filmiks saanud. Teine neist - siinmaalgi nähtud "Uhkus ja eelarvamus" on BBC kvaliteetsarjana samuti DVD-l leida (ja muuseas just televersioonina hittfilmi ja -raamatut "Bridget Jonesi päevik" mõjutanud). Kuid just "Mõistus ja tunded" on lugu, mis kinoekraanidel hulga tuntust ja tunnustamist kogunud.
Emma Thompsoni käsikirja järgi valminud film on tõepoolest korralik. Siin on just parasjagu nii kostüümidraamat, maalilisi võttepaiku, voolavat rütmi kui isikupäraseid karaktereid. Loomulikult ongi õnnestumises suur osa näitlejail - Alan Rickman vana kolonel Brandonina, Hugh Grant oma kaubamärgiks kujunenud tüpaazhis kohmetu ja nunnu Edward Ferrarsina, Kate Winslet tundelise Mariannena või ka Emma Thompson ise pere vanima hillitsetud õe Elinorina on kõik omal kohal. Brittidele tüüpiliselt on ka kõrvalosalised perfektselt paigas. Eriti meeldejääv on ehk "Jeeves and Woosterist" ja "Blackadderist" tuttav koomik Hugh Laurie, kes siin hoopistükis sõnakehva sarkastikuna üles astub. Kuid ka teised näitlejad teevad oma tööd hästi, sealhulgas ka otse postkaardilik tomboy Margaret (Emilie Francois) pere pesamunana.
Kui midagi siin filmis mind isiklikult üldse häirib, siis on need tegelikult just ja kahjuks peategelased. Ma pole kindel, et kolmekümnendais Emma Thompson ja Hugh Grant on parimad võimalikud kehastused, ilmselt oleks leidnud ka paremaid. Kuid see film oli suuresti Thompsoni projekt... Ja ega tal lõpeks väga viga ka pole.
DVD, mis jutuks, on siinmail müügiks ja laenutamiseks pakutav ja nagu kaanestki näha, põhikohaga sakslastele suunatud ketas. Kahjuks tuleb tõdeda, et seegi kord on Euroopa USA-ga võrreldes vaeslapse ossa jäetud. DVD algusaegadest pärineva ketta menüüd koosnevad vaid paarist staatilisest leheküljest. Keele- ja tiitrivaliku kõrval on ainsaks lisanduseks treiler, isegi biograafiaid ei pakuta.
Võrdluseks - samas on USA versioonile nii mõndagi lisatud. Kaks kommentaari, üks Emma Thompsoni ja produtsent Lindsay Doraniga, teine lavastaja Ang Lee ja kaasprodutsent James Shamusega. Muuseas, viimane duo on ka filmi "Crouching Tiger, Hidden Dragon" taga, tõestades, et andekas Hong Kongi lavastaja saab vajadusel väga edukalt hakkama ka stiilse briti kostüümidraamaga. Lisaks on Ameerika DVD-l mitmed jääkstseenid, Emma Thompsoni kuuldavasti lõbus Golden Globe auhinna kättesaamiskõne, tootmismärkmed ja lisaks antud filmi reklaamrullile ka treilerid sarnastele filmidele "Howard's End", "The Remains of the Day" ja "Much Ado About Nothing".
Loomulikult huvitab tavalist inimest film ise ja see on siingi kettal täiesti olemas. Keda aga tolle klassikalise kinotüki taust tõmbab, peab taas kord 1. regiooni suunas vaatama.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee