DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
U-571 /(Universal) regioon 2/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 18. March 2002
.

Sõjafilmide seas on allveelaevalood omaette nähtus. Kui tänapäevased "Kurskid" on tõelised veealused linnad, siis maailmasõjaaegsed sõidukid olid pigem ujuvad konservikarbid, kus iga ruutsentimeeter arvel. Seetõttu on ka just allveefilmides tihtipeale klaustrofoobilist pinget ja draamat, mida muus sõjavallas raske saavutada. Sekkub ju siin võitlusse ka loodus, mis oma vääramatute veemassidega vahel hirmutavamgi kui vastase torpeedod ja süvaveepommid. Just selline osavalt vaataja foobiatel mängiv film on ka "U-571", lugu USA allveelaevast, mille meeskond üsna dramaatiliste sündmuste tulemusena saab enda valdusse sakslaste geniaalse koodimasina "Enigma".

Matthew McConaughey, Bill Paxton, Harvey Keitel, Jon Bon Jovi ja teised kehastavad USA allveelaevnikke, kes saavad ülisalajase ülesande leida ja hõivata äsja vigastatud saksa allveelaev. Tõelisest eesmärgist on aga vaid harvadel aimu - leida laevast Enigma, kirjutusmasinalaadne seade, mille abil sakslased liitlasvägedele mõistmatuid salasõnumeid edastavad. Seejuures peab kogu operatsioon toimuma ülikärmelt, et saksa pool oma laeva kogu täiega uppunuks peaks ega oskaks aimata koodimasina vastase kätte jõudmist.

Loomulikult ei lähe aga kõik nii libedalt kui plaanitud. Just ülevõtmishetkel tabab USA allveelaeva ekslev torpeedo, mispeale vastase laevalael viibivatel jänkidel jääb üle vaid omaenda allveepaadi ja kaaslaste uppumist jälgida. Nii saab tundmatu veesõidukiga mingil moel kodusadamasse seilamine ainsaks võimaluseks ellu jääda ja ülesanne täita. Seejuures soovitavalt nii, et ei omad ega võõrad seda põhja ei pommitaks...

DVD, mis seekord isegi topeltplaat, on skandinaavlastele suunatud. Esimesel kettal on tavapäraselt film, saatjaks neljas põhjamaises keeles tiitrid. Kummaline küll, aga soome tiitrites jäi mul silma hulgaliselt vigu, kusjuures just selliseid, mis mind arvutitekstideski eriti ärritavad - tihtipeale on puudu kirjavahemärgi ja sellele järgneva sõna vahele kuuluv tühik. Kui eelmainitu välja arvata, võib diskiga siiski rahul olla - peale filmi enda on siin nii kino- kui teletreiler, samuti lavastaja Jonathan Mostow' päris huvitav kommentaar.
Teinegi ketas algab pika neljakeelse hoiatustekstiga. Kel muud teha pole võib neid ju lugeda, saab näiteks teada, et antud ketast ei tohi vaadata ei bussis ega puurtornis. Või et väljaspool EU-d on müük keelatud. Normaalne inimene aga klikkab ärritunult "next chapter"-nuppu ja maabub menüüdes.
Lisamaterjali leiab lisadiskilt päris palju, vähemalt sõjaajaloost huvitatu peaks leidma küll kuhjaga vaatamist. Paar interjuud peaosalistega, kaadritagune amatöörvideofilm ja tavapärane telepromo kajastavad filmi sünnilugu. "U-505 Archive footage and photographs", "Making U-571", "Capture of U-110", "Hannifin" ja "Enigma" valgustavad loo ajaloolist tausta ja sellega seotud riistapuid. Siit saab ka selgeks, et brittide kadedusemaiguga pahameelel, põhjuseks väidetav järjekordne hollywoodlik faktide USA kasuks väänamine, on pisut liialdatud - Enigma anastamine polnud kaugelt ühe operatsiooni tulem. Jah, otseselt filmi aluseks olnud sündmused toimusid tõepoolest brittidega. Kuid aparaate ja koodivihikuid nopiti saksa laevadelt korduvalt, tervikpilt kujunes ilmselt kogu värgi koosmõjul. Päris põhjalik materjal, mis vajab igatahes vaatajalt nii huvi kui aega.

Kui DVD taseme määraks selle sisukus, oleks antud topeltplaat ära teeninud tublid plusspunktid. Kuid oluline on ka film ise ja selle esitluskvaliteet. Ja siin saabuvad probleemid. Film ise on päris hea, samuti heli, mis tekitab pea täieliku kohalolutunde. Kahjuks pole aga pildiga lood sugugi nii säravad...
Kui USA DVD sobivat vaat et demodiskiks, on selle Pal-ketta pildis midagi põhjalikult paigast. Ma olen väga paljudelt DVD-delt stoppkaadreid võtnud, kuid pole vist kunagi kohanud nii defekset pilti. Nimelt võib siin praktiliselt igal sammul kohata kaadri jagunemist "ruudukesteks". Just sellisteks "klotsideks" jagatakse videopilt seda kokku pakkides ja loomulikult ei peaks neid hiljem maha mängides näha olema. Siin aga on, kusjuures täiesti selgelt. Seejuures pole põhjuseks ka kiire liikumine, eriti eristatavad on nad just ühtlastel värvialadel. Miks, beats me.

Huvitaval kombel kohtab säärast defekti (nagu ka "posterisation"-nimelist värvide sujuvuskadu) massiliselt just nimelt Pal-süsteemi plaatidel. Siin kettal on too eelmainitud "ruudulisus" juba menüüdes häirivalt silmatorkav.

Kui lõpuni aus olla, siis filmi vaadates tegelikult kõike seda väga ei märkagi - see on lihtsalt piisavalt kaasakiskuv. Kuid ma ei näe siiski mingit põhjust, miks ei võiks pilt siin DVD-l hoopis-hoopis parem olla.

"U-571" igati korralik ja kaasahaarav sõjafilm. Kuigi aegade parimaks allveelaevalooks jääb siiski "Das Boot", pole seegi siin papist paadifilm. Nagu nüüdseks korduvalt tõestatud, saab ühe korraliku veealuse sõjaloo luua vist küll ainult saksa allveelaevast. Ja korraliku Hollywoodi DVD osta USA-st.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee