DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Ghost World /MGM/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 11. April 2002
.

Enid ja Rebecca on kaks sõbrannat, kes just keskkooli lõpetanud ja nüüd oma edasise elu algust ümbritseva maailma nõmedust põlastades maha vegeteerivad. Ühel päeval leiavad nad lehest tutvumiskuulutuse, milles keegi meesterahvas põgusalt kohatud blondiini otsib. Sõbrantsid otsustavad kuulutaja kulul lõbutseda ja jätavad tolle automaatvastajasse kiimase kohtingukutse, loomulikult on nad ka ise seejärel kohvikus kohal kohmetu onkli ootuspiinu nautimas. Vähe veel sellest, sõber Joshi autoga jälitatakse meest tolle koduukseni välja.

Enidile aga hakkab naabruskonnas elav kummaline kuju miskipärast huvi pakkuma. Pühapäevasel vanakraami garaazhimüügil kohtub ta Seymouriga lõpuks ka näost-näkku. Selgub, et too on kirglik vanade bluesiplaatide kollektsionäär ja üldse omapärane tüüp. Ühe sisult samasuguse sokutab Seymour ka Enidile kaasa. Muusika meeldib ja varsti on tibi tagasi lisa nõudlemas. Eraklik moodsat maailma põlastav Seymour hakkab Enidile aina enam ja enam meeldima ning peagi saab temast mehele omamoodi sõbranna, tutvumisteenistus ja teejuht tänapäeva totruste maailma.
Kuid ootamatult ilmub mängu kunagi otsitud blondiin, kes Seymouri jõuliste võtetega endale omastab. Probleeme on mujalgi. Suhted tööotsa leidnud ja igavasse tavaellu igatseva Rebeccaga kipuvad jahenema. Enidi lesest isa asutab oma pikaajalise sõbrannaga abielusadamasse tüürima. Ka suvisele kunstikursusele esitatud Seymouri kogust pärit vana ja poliitiliselt väga ebakorrektne poster põhjustab omajagu probleeme...

 

Võib olla on seda raske uskuda, kuid "Ghost World" oli algselt koomiksialbum. Tolle autor Daniel Clowes on USA alternatiivkoomiksis väga tuntud nimi, lugu ilmuski algselt seriaalina tema "Eightball"-ajakirjas.

Mul on see raamat olemas ja see on tõeliselt hea. Oma melanhoolsuses ja tõepoolest suisa filmilikus realistlikkuses on see üpris erinev tavapärselt koomiksiks peetavast. Juba vormilt - raamat on joonistatud nn. duotone'ina, piltides on lisaks tushijoonisele vaid üks tuhmroheline värvitoon. Samas ei saa öelda, et Glowesi lugu iseenesest väga erandlik oleks. Lihtsalt USA alternatiivkoomiks ja tegijad nagu Chris Ware, vennad Hernandezed, Paul Pope ja teised ei ole väljaspool tõeliste koomiksihuviliste ringi eriti tuntud. Kahjuks, sest huvitavat leiaks sealt massiliselt.

Kinotükk "Ghost World" on lavastaja Terry Zwigoffi esimene katsetus mängufilmi vallas. Tuntuks sai ta hoopis dokumentaallooga, millel samuti koomiksitega pistmist - "Crumb" pajatas USA undergroundkoomiksi legendaarseimast mehest, kusjuures ehk isegi liiga ausalt ja intiimselt. Seegi hulga auhindu kogunud kinotükk, kuid loomulikult on mängufilm hoopis teine ooper.

"Ghost World" aga on debüütfilmi kohta küll äärmiselt õnnestunud. Juba näitlejatööd on tasemel, Thora Birch Enidina ja Steve Buscemi Seymourina eriti. Buscemi osatäitmist peavad asjatundjad isegi tema vaat et parimaks, mis, arvestades mehe väga head nina rollide valimisel, on ikka päris kõva saavutus.

Clowesi ja Zwigoffi kahasse kirjutatud stsenaarium suisa kubiseb nauditavatest detailidest. Pisikesi mürgiseid torkeid ameeriklase elu täitva silmakirjalikkuse ja nõmeduse pihta on enam kui ohtralt. Stiilitud stiilikohvikud, andetud pretensioonikad kunstinoored ja puuvillanoppimisest laulvad "bändimehed", sulavõiga popcorni õgiv rasvane tädi, minevikku eitav võltskorrektsus, totrad kinotreilerid ja last but not least mulletipäine nunchakuga vehkiv jorss - kõik see näitab, et keskmine Ameerika ilmselt ongi just nii nõme kui see eemalt vaadates tundub. Kusjuures kogu see kriitika ei välju filmist grungeliku depressiivse vingumisena vaid üsna humoorikal ja heasüdamlikul moel. See film siin on hoopis teistsugune kui tavaline ameerika haigutama ajav "alternatiivsus".
Seejuures on üpris üllatav, kuivõrd erinevad raamat ja sellest saanud film ikkagi on. Filmi põhiline maiustegelane Seymour näiteks on koomiksis üldse olemata! Kohtingusigadus küll leidub, kuid toimub see nimetu kõrvaltegelasega. Ka mitmed muud juhtumused ja osalised on filmis oluliselt muudetud või kohendatud. Raamatus on sõbrannade kaugenemise üks peapõhjusi intelligentne Josh (Brad Renfro), kellest mõlemad sõbrannad sisse võetud, filmis tal aga suurt teha polegi. Ka saab Rebecca (Scarlett Johansson) koomiksis hoopis enam sõna. Veel on filmist puudu mitmeid mahlakaid stseene, nagu Enidi morbiidne autoost või kolledzhisse lahkumine. Ja loomulikult loole nime andnud igavese graffitiga garaazhiuks.
Muidugi on ka filmis asju, mida raamatus pole - eriliselt nõme nunchaku-redneck, kunstikursus ja muidugi suurem osa Seymouri stoorist. Samas toimivad mõlemad lood omaette võttes üsna ideaalselt ja see, kumb parem tundub, sõltub lihtsalt sellest, kummast on muljed värskemad.

DVD on küll oodatust askeetlikum, kuid midagi siin siiski on. Anamorfne pilt on O.K., ei mingeid pretensioone. Heliriba on pisikese eelarvega filmile kohaselt vaid originaalvariandis, kuid kolmes keeles (inglise, prantsuse, hispaania) tiitrid peaks loo vast kõigile mõistetavaks muutma.

Ka lisakraami pisut siiski leiab. Neli jääkstseeni, lüheldane dokfilm, filmi algul kõlav hüsteeriline muusikaklipp "Jaan Pehechaan Ho" 1965. aasta India filmist "Gumnaam" kogu oma hiilguses ning eklektiline valik MGM treilereid. Filmi enda ja selle soundtracki promodele lisaks on siin ka klassikalise "The Terminatori" ja campy "The Princess Bride'i" DVD-de reklaamid. Ning kui kettale häkkides läheneda, selgub, et tegelikult on plaadil ka "Terminaatori" originaaltreiler. Miks sellele aga ühtegi linki ei vii, ei tea.
Ja veel - ka lõputiitreid ei tasu päris silmist lasta - peale neid saab nimelt veel hetkeks muhedat filmikatket näha.

"Ghost World" on üks äärmiselt meeldiv väike film, mis vaatamata oma depressiivsevõitu maailmale siiski positiivse ja mõnusa järeltunde jätab. Isegi niivõrd, et koheselt tuleb tahtmine lugu uuesti üle vaadata. Tõepoolest, ameerika teismelistest saab soovi korral ka tänapäeval täiesti tõsiseltvõetava filmi teha.
Ma väga loodan, et see ei jää ei Zwigoffil ega Clowesil viimaseks mängufilmiks. See siin on igatahes tõeline õnnestumine.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee