DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Kala ja sõbrad /Digibox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 44 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 26. April 2002
.

Eesti rahval on vana hea komme muusikaliselt nalja visata. Võiks isegi väita, et kui vokaal-instrumentaalansambli koosseisust mõni teatrist või telerist tuttav nägu vastu vaatab, siis pole naljategemine enam kaugel. Tõepoolest, kui mõtlema hakata...
Kala on just üks järjekordne säärane ansambel, kel eesmärgiks pulli tehes ja end hästi tundes pappi teenida. Liidriks ja eestlauljaks pärnakas Sepo Seeman (kes hetkel ka Kuldse Trio kolmandaks rattaks), lisaks pihuga kõiksugu teletolasid ja tugisammasteks paar pärismuusikut eesotsas varemgi korduvalt pulabändides osalenud Ain Vartsiga.

Loomulikult pole ka pundi repertuaar kuigi tõsine. Kala leivanumbriks on tuntud lugudele lapsepõlvest tuttavate tekstide külgepookimine. Ilmselt üsna spontaanselt sündivad lood täiesti toimivad, seda enam, et seltskonnal pillimänguoskus olemas. Kindlasti on seda kõike ka päris lõbus ette kanda, mida on ka kalameeste esinemisest näha. Tarbija poolelt on küll lood veidi teised, vähemalt mis esinejate korduvasse kuulamisse puutub - kaua ikka sama nalja nautida. Aga lühike aegumistähtaeg on ju säärase muusika paratamatu problem.

Siinne telemaja stuudios üles võetud kontsert jõudis televaataja ette esmakorselt aastavahetusel 2001-2002 ETV programmis. Nägin seda minagi ja tuleb tõdeda, et tegu oli muidu üpris mageda saatepäeva ühe asjalikuma osaga. Lavatäie värvilise seltskonna sebimine oli ka päris korralikult üles võetud, mida ei juhtu siinmaal just tihti. Heliski ei häirinud suurt midagi.

Kontserdile lisasid kobedust ka külalised. Kuigi Tanel Padar eurolaulu värdversiooni pudistama pandi, lasti neil reeglina siiski omaenda meelisasju ette kanda. Pulstunud Padar oli mõne minuti jagu Lenny Kravitz, eriti liibuvas pükskostüümis Marju Länik vajas Donna Summeri abil kellegi kätt. Surematus mulletis Gunnar Graps sai aga maha tegelikult kogu kontserdi tipphetkega - tema "Tühjad pihud" kalurite funkilikus ettekandeks vääriks ka ilma pildita kuulamist.

Niisiis on Kala & sõprade kontsert esimeseks Eesti originaalsisuga DVD-konserviks saanud. Kuidas siis maitseb?...
DVD välimus on päris kena, ta näeb tõepoolest ehtne välja. Kujundus on korralik ja kettal leiduva sisu ja vorm selgelt tagakaanel kirjas. Kahjuks küll paistab, et mõne aasta eest CD-plaate ahistanud SPONSORISÜNDROOM on oma maitsetud haarmed ka DVD-valda ajanud - kõiksugu logod on nii esi- kui tagakaanel üsna prominentselt esindatud. Ja mitte ainult siin...

Plaat algab maakeelse piratismihoiatusega, kust muuseas leiab kirjavea. Peale vene ja aasia DVD-sid meenutavat logorida (esimesena muidugi Philips) saabub peamenüü.
Ingliskeelsed menüüd iseenesest on tõeliselt ilusad ja isegi animeeritud. Mis küll häirib, on taustaks kõlavad muusikakatked - leheküljel pikemalt peatudes hakkab lohakalt valitud loopide jõnksumine kõrva riivama. Paar pisikala leiab veelgi - teisel lugudega lehel pääseb nooleklahvi abil kõrvalveerus paiknevale peamenüü-nupule ligi ainult kahelt viimaselt loolt, programmi käivitusnupule ainult ühelt. Ka seitsme sponsori reklaame sisaldavat nn. "partnerimenüüd" külastades arvatakse miskipärast, et vaadanud mida tahes, järgmiseks on igatahes tahtmine Philipsi promoklippi uuesti vaadata. No ega ikka ole küll.

Põhiline asi DVD-l on 64 minutit ja 35 sekundit pikk kontsert ise. Tegelikult oleks ta ju võinud paar minutit pikemgi olla - kummalisel kombel ei ole kogu lool ei algus- ega lõputiitreid. Lõpp on eriti äkiline, minnes sujuvalt ja hoiatamata üle lisakraamis leiduvaks. Oleks ju siiski kasvõi soliidsuse mõttes võinud tegijadki kirja lisada. Nagu tiitritesse laulude pealkirjadki.

Pilt iseenesest on väga hea, kontrast küünib puhtast mustast puhta valgeni. Diski keskmine bitrate, keda huvitab, on 6,64 Mb/sek. Helid on nii Dolby Digital 5.1 kui Dolby Surround formaatides, kuigi ketta menüüdes see miskipärast küll kuidagi ei kajastu. DD on tegelikult ka stereoks downmixituna hoopistükis ruumilisem, kuigi muusika osas oluliselt vaiksem ja kuidagi jõuetum.

Tiitreid on koguni kolm. Lisaks eestile leiab ka inglise, mida tegelikult jälgida soovitakski - annab asjale märgatava koguse huumorit lisaks. Kolmas... okei, see pole päris tiiter, see kuvab lihtsalt Digiboxi logo.

Tegelikult leiab kahjuks ka kontserdist mõned kalad. Nimelt pole lugude algushetked eriti täpselt paigas. Nii Padari kui Läniku lood näiteks algavad hoopis varem kui hetk, kuhu menüü- või puldinupud hüpitavad. Oleks võinud hoolikam olla.

Lisakraam sisaldab kahte lühifilmi. Esimene, mis 13 minutit pikk, kajastab kontserdieelset melu, põimides sekka katkeid ka hoopis vähemglamuursetest etteastetest. Lava ülesseadmist on päris huvitav vaadata, kuid elevil asjaosalised ise kipuvad jutuga vaimukuse vallast pigem sinna labasuse laadi vajuma. Teine, viieminutine lugu näitab nägu ja nimepidi kõiki bändimehi. See aga kipub ausalt öeldes igavaks.
Lisaks eelmainitule on siin kettal ka oma KÜMME MINUTIT kõiksugu reklaame. Ausalt öeldes hakkavad nad mulle närvidele, sest, andke andeks, DVD-lt mingeid reklaame nüüd küll vaadata ei taha, olgu nad kuitahes head. Samas, kus ikka näeb kolmeminutilist bluesmuusikaga Philipsi promoklippi, iseenesest ju isegi üks plaadi parimaid lugusid. Ja kes teab, äkki mõni hull eestlane ostabki Kala DVD ainult selleks, et Opeli ja Toyota reklaame vaadata. Ma isegi ei imestaks.

Üldiselt on kalakonserv siiski täiesti tarbitav DVD. Kontsert on igati korralikult serveeritud, kui ma oleks bändimees, oleksin igatahes Kalale kade küll. Ma mõistan ka tegijate soovi juba enne plaadimüüki oma projektiga kasumisse küündida. Kuid siiski - mina isiklikult ei taha DVD-l asjassepuutumatut reklaami näha, seda kõike kohtab eetripildiski piisavalt. Muidu aga - kui pulamuusika pinget pakub, on antud DVD päris korralik ja kõlbab omandada igatahes, rahaga oleks ilmselt hullematki teha. Kui ära tüütab, võib selle ju ka ära kinkida. Kasvõi tuttavale soomlasele. Või lätlasele. Miks mitte.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee