DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Flåklypa Grand Prix /Sandrew Metronome Video Norge A/S/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 17. June 2002
.

Väikeses Norra linnakeses nimega Flåklypa elab kõiksugu rahvast, tegutseb orkester ja isegi omaenda telejaam. Linnakese servas, järsu kalju otsas elab jalgrattaparandaja Reodor Felgen ühes oma abiliste linnuke Solani ja kummalise kohmaka olevuse Ludvikuga. Reodor pole aga sugugi lihtne rattaparandaja - ta on üleüldse geniaalne tehnikamees. Kõik tema majas, puulõhkumisest postkastini on automatiseeritud. Oleks otse loomulik, et Reodor osaleks ka Flåklypas välja kuulutatud autorallil. Kuid kavandatud superauto Il Tempo Gigante kipub rahapuudusel ehitamata jääma... Kuni Solan toimetab auto joonised linnaservas telkivale sheigile Ben Redik Fy Fazanile.

Too veedab aega igavledes, mängib oma gorillast teenri Emanuel Desperadosega malet ja nautleb linnuke Soline'i nabatantsu. Alladdin Oili omanikust sheik võtab geniaalsetest joonistest tuld ja otsustab superauto loomist spondeerida. Kevadeks ongi impressiivne auto valmis ja vurab Grand Prix stardijoonele. Võistlus võib alata. See aga ei lähe sugugi libedalt, kuna konkurendiks on ka Reodori kunagine assistant, nüüdne ralliäss Rudolph Blodstrupmoen, kes fair playd suurt millekski ei pea...

Aastal 1975, peale kuueaastast tööd valminud Norra nukufilmi autoriks on Ivo Caprino (1920-2001), mitmekülgne kinomees, kes lisaks filmidele ka tehnikapoolt täiustanud. Kjell Aukrusti lasteraamatutel põhinev rallifilm on tema suurim ja vaieldamatult ka edukaim töö. Päris mitmesse keelde ümber pandud film on oma kodumaal koguni niivõrd edukas, et neli miljonit norralast on selle nägemiseks 5,5 miljonit kinopiletit ostnud!
Kunagi ammusel nõugdeajal jooksis too lugu meiegi hädistel kinoekraanidel. Ja nagu paistab, ei olnud mina sugugi ainuke, kellele too nukufilm sügava jälje jättis. Igatahes kui Norrat väisanud kolleeg mulle tolle filmi DVD omandamisest teatas, polnud kahtepidi mõtlemist - too DVD tuleks kindlasti üle kaeda.
Sest too film on tõepoolest muljetavaldav. Üsna suurt mõõtu nukud on võimaldanud pea kõik filmis nähtava ohjeldamatu pudipadi päris materjalidest kokku nikerdada, mistõttu näeb kogu film välja kui veidi kohmakam variant meie enda maailmast. Kuigi ei montaazh ega värvid ole tänapäeva tippfilmidega võrreldavad, on lool siiski mingi kummaline nostalgiline võlu. Kusjuures filmi lõpuosas toimuv autoralli on tõepoolest ka väga osavalt üles filmitud ega jää dünaamikalt või pinevuselt millegi poolest alla kasvõi kummaliselt sarnasele (kuid enam kui paarkümmend aastat nooremale) "Tähesõdade" Pod-race'i stseenile.

DVD-st. On tegelikult üsna hämmastav, kuivõrd erinevad võivad spetseditsioonid olla. Ma olen kaugel sellest, et iga hinna eest ameeriklasi idealiseerida. Kuid fakt on, et nende DVD-d kipuvad olema hulga loogilisema ülesehitusega kui mujal maailmas kokku pandud kettad.
Nii ka siinne DVD. Tegelikult tekib juba küsimus, miks üldse peaks 84-minutilisest multikast topeltdiski tegema? Muidugi, film on ju vana ja teraline ning tema kvaliteetne kodeerimine pole kindlasti kergemate killast töö. Kuid siiski arvan ma, et optimeerimise asemel bitrate'i tõstmine on lihtsama vastupanu teeed minek. Olen täiesti veendunud, et nii film kui kõik pakutavad lisad oleks ilusti ka ühele DVD-le ära mahtunud.
Filmiketas käivitub keelevalikuga ja käsib juba enne menüüdesse jõudmist kohe norra, taani ja rootsi vahel valik teha - veel üks asi, mis mind marginaalsete maade DVD-de juures häirib. Ja menüüdes suurt seejärel valida polegi, isegi keelt enam mitte. Film on jagatud ainult neljaks peatükiks, kusjuures kummalisel kombel ei vii esimene neist sugugi filmi algusse. Veel üks suur miinus ja puudus on täielik inglise keele puudumine. Võiks ju arvata, et norralasi huvitab nende legendaarseima filmi arusaadaval kujul kasvõi külalistele kinkimine. Aga ilmselt mitte. Kummaline.
Teisel kettal asub siis lisakraam. Siin on jälle asjad tagurpidi - alles menüüst mistahes alajaotust valides ilmuvad ekraanile kolm lippu, millest siis iga kord soovitud keel tuleb valida. Imelikult tüütu ja ma ei saa aru, miks ei ole norrakad kogu struktuuri paremini läbi mõelnud.
Lisadest leiab paariminutise klipi filmi superautost Il tempo Gigante, mis muuseas "elusuuruses" töötava riistapuuna (3,5 tonni, 6,75x2,48 meetrit, 0,5 liitrit/km) valmis ehitati! Siis tegelaste galerii, treiler, klipp seitsmes keeles katkega, ebaõnnestunud kaadrid ja hulk tekstikujulisi infoteri. Lisaks on siin peaaegu pooletunnine intervjuudest koosnev filmike ja pisut pikem, ilmselt aastast 1976 pärinev dokumentaallugu. Kahjuks on ka need varustatud ainult eelmainitud kolmes keeles tiitritega.

Kui "Grand Prix" DVD tegijad natukenegi Skandinaaviast kaugemale oleks mõelnud ja ketta ka globaalses keeles tiitritega varustanud, oleks tegu üpriski huvipakkuva diskiga, seda enam, et multikas mujal maailmas DVD-na ilmunud polegi. Sest see heasüdamlik ja ebaameerikalik film on tõepoolest tase ja kuulub kohe päris kindlasti kõigi aegade nukufilmide paremikku. Suurem osa tegevustikust on küll ka tekstita üsna arusaadav, kuid paljud nüansid lähevad keelebarjääri tõttu kindlalt kaduma. Millest on tõepoolest kahju.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee