DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Lagaan /Columbia/TriStar, maaletooja GP Eesti, regioon 2/

Autor: Ivar l Kommentaare: 327 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 7. August 2002
.

Aasta 1893, India. Champaneri küla rahvas on tõsiselt mures - vihma ei tule juba mitmendat suve, mistõttu pole selgi aastal korralikku saaki oodata. Lagaan ehk kümnis aga vajab maksmist. Kui kohalik radza nõustuks veel ehk vähemaga, siis provintsi tõelised valitsejad - Briti koloniaalvõimud - ei taha mingil juhul taas kord ilmast lähtuvat allahindlust teha.

Kanakitkumine brittide riskialtis juhi kapten Russelli (Paul Blackthorne) ja kohaliku noormehe Bhuvani (Aamir Khan) vahel viib väljakutseni - pidada kolme kuu pärast ohvitseride ja kohalike vahel kriketimatsh, jõukatsumine alal, millest india maamatsidel õrna aimugi pole. Panused seejuures on kõrged -- võidu korral saaks kogu provints paariks aastaks maksudest priiks. Kaotuse korral tuleb aga maksta kolmekordselt...
Õnneks asub kohalikule seltskonnale salaja appi Russelli õde Elizabeth (Rachel Shelley), keda venna üleolev ülbus mõnevõrra vihastab. Loomulikult tekivad briti tibil koheselt ka soojad tunded äravahetamiseni noort Tony Curtist meenutava indialaste liidri vastu, põhjustades omakorda hulga pahameelt ja südamevalu Gaurile (Gracy Singh), Bhuvanist tõsiselt sisse võetud kohalikule neiule...

"Lagaan" on üks viimaste aastate rahvusvaheliselt tuntumaid India filme, isegi sedavõrd, et ta aastal 2002 parima võõrfilmi Oscarile kandideeris. Siiski ei ole see "Once Upon a Time in India'na" reklaamitav lugu koht, kust ajalooliselt tõde otsida. Tegu on puhtakujulise meelelahutusega, mis nii koloniaalaja probleemide, toimumispaikade olustiku ja looduse kui karmi kastisüsteemi detailidega üsna vabalt ümber käib. Tehes seda päris osavalt ja keerutades siinmail ju pea tundmatu ja segasevõitu kriketi reeglite ümber kokku jälgitava, kuigi enamasti ehk liigselt etteaimatava dramaatikaga stoori.
Ja see lugu on tõepoolest mõnuga vaadatav. Vanal vene ajal kinos käinud inimesele pakub india film igal juhul omajagu nostalgilist äratundmisrõõmu, oli ju tollal sealtmaa melodraama meie ekraanidel sagedane külaline. Ja pettuma ei pea. Mõrvu, vinguvat hala ja vahutavat verist kättemaksu siin küll ei kohta, kuid tantsu- ja laulunumbrid on täiesti olemas. Ja vähemalt minusugusele, kel endalgi etnomõjudega poppi (Dreadzone ja Transglobal Undergroundi kasvõi) plaadiriiulis, olid need küll väga mõnusad asjad kuulata.

DVD on koguni topeltplaat, mis iseenesest ju loogiline kui filmi pikkust vaadata - 223 minutit pole just vähe. Seega ongi film siin kahele kettale jagatud, esimesel DVD-l lisaks veel ka kübeke lisakraami.

Pildikvaliteet on suhteliselt hea, vähemalt mis värvidesse ja kontrasti puutub. Hullem on asi filmilindidefektidega, valgeid tolmutäppe on siin tegelikult päris ohtralt. Vaatamist nad siiski suurt ei häiri. Tegelikult ei märka vaadates ka teist kogu filmi läbivat anomaaliat - nimelt on iga filmilõigu esimese filmikaadri ülaservas montaazhist pärinev laialivalgunud liimiriba. Midagi säärast pole ma varem ühelgi DVD-l kohanud, ilmselt annab see märku India filmitööstuse veidi aegunud monteerimistehnikast. Varem pole juhtunud nägema ka räiget vertikaalset kriimustust, mis terve päris pika stseeni kestel keset ekraani üle kogu pildi vänderdaks. Siin selline aga on. Ilmselt on tegu juba algnegatiivi praagiga, mis nüüd siis ilmselt kõigile maailma DVD-dele kolinud. Õnneks aga ei sega seegi tegelikult filmi nautimast ja läheb juba mõne aja pärast meelest.

Nagu öeldud, on kuueteistkümnes keeles tiitritega saadetud originaalkeelne film jagatud kahele DVD-le. Esimesel neist leidub pisut ka lisamaterjali - lavastaja Ashutosh Gowarikeri ja nelja peaosalise filmograafiad, 17-minutine tiitrivaba montaazh väljajäetud stseenidest (mis iseenesest loole paar uut nüanssi lisavad ja seetõttu vaatamist väärt on) ning kahe asjasse puutumatu filmi - "Gandhi" ja "Lawrence of Arabia" - treilerid.

Kummalisel kombel on "Lagaan" tegelikult päris vaadatav film, kuigi nii pikkus, kriketiteema kui päritolumaa peaks kõik vastupidist põhjustama. Ma ei usu, et asi on nostalgias, pigem on see film lihtsalt üsna meelelahutuslikult komponeeritud. Mis aga minusse puutub, siis muutsin ma "Lagaanis" leidunud kuus pikka laulu-tantsunumbrit mp3-failideks ja olen neid hiljem päris mitmeid ja mitmeid kordi üle kuulanud.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee