DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring /New Line/

Autor: Ivar l Kommentaare: 51 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 6. November 2002
.

Noor kärsitu kääbik Frodo Baggins elab Hobbitonis oma rahulikku kääbikuelu, kuulab onu Bilbo kunagisi reisiseiklusi ja unistab isegi laia maailma nägemisest. Tal pole aga aimugi, et õige pea ootavad teda ennast ees hoopis rängemad rännakud kui Gollumilt sõrmuse pihta pannud Bilbot... Tolle 111-ndal sünnipäeval Gandalfi saabumisest alguse saanud sündmusteahel viib väikese aga südi Frodo ühes kaaslastega haldjalinn Rivendelli, sealt edasi aga mitmetesse hoopis süngematesse paikadesse, täis ohte, orke ja muid olevusi. Kõik selleks, et Turmamäe laavaleekides hävitada toosama Üks Sõrmus, mis Sauroni käsilaste kätes annaks kurjusele igavese võimu kogu Keskmaa üle...

John Ronald Reuel Tolkieni legendaarne romaanitriloogia "The Lord of the Rings" on üks kahekümnenda sajandi olulisemaid ja mõjukamaid raamatuid. Oxfordi ülikoolis anglosaksi keelte professori ametit pidanud autori loodud fantaasiamaailm on lihtsalt niivõrd põhjalik ja detailne, et sellele on fiktsioonist võimatu võrdset leida.
Sõrmuseloo tee raamatuks oli tegelikult päris pikk. Tolkieni varasem ja algselt ainult tema kolme poja õhtujutuks sündinud "The Hobbit, or There and Back Again" ilmus juba aastal 1937. Draakonite, päkapikkude ja kääbikute fantaasiarohkest maailmast pajatava loo populaarsus õhutas autorit koheselt järje kallale asuma. Kuid selle loomine venis hoopis pikemaks kui esmalt arvatud - kulus kogunisti kaksteist aastat, kuni Bilbo õepoja Frodo lugu paberile sai. Põhjus muidugi selge, isegi kui vahepeal toiminud suurt sõda mitte arvestada - Tolkien ei piirdunud kaugeltki tavapärase raamatuga, vaid lõi muinassaagade väärilise maailma detailse ajaloo ja legendide, rahvaste ja rasside, keelte, kalendrite ning kõige muuga, millest üks terviklik maailm koosneb. Ka venis lugu pikaks, mistõttu ilmus ta lõpuks kolmes osas - aastal 1954 "The Fellowship of the Ring" ja "The Two Towers" ning järgmisel "The Return of the King". Legend oli sündinud.

Loomulikult on säärane lugu ideaalne algmaterjal võimsaks filmiks. Mõningaid multikatseid ka tehti, kuid üsnagi ebaõnnestunult. Mängufilmiks tundus aga Tolkieni massiivne triloogia kaugelt liiga detailne, töömahukas ja üüratult kalliksminev olema. Pikalt paistiski, et maailmas ei ole kedagi, kes loo ekraniseerimist võimalikuks peaks. Kuni asjast huvitus keegi Peter Jackson...

Uusmeremaalane Jackson on vaieldamatult üks hetke huvitavamaid kinolavastajaid. Alustanud juba lapsena filmikatsetusi, tegi ta kohe esimese pika looga "Bad Taste" (1987) endale ülemaailmse nime. Meeletult vägivaldne, kuid samas ülinaljakas ja leidlik splätterkomöödia tulnukatega madistavatest eriagentidest sündis amatöörfilmina, mille heaks nii sõbrad, vanemad kui lõpuks kohalikud filmifunktsionärid oma ennastsalgava panuse andsid. Seda tervelt nelja aasta jooksul - just nii kaua võttis aega loo valmimine. Jackson oli seejuures mitte ainult stsenarist ja lavastaja, vaid ka osaline, operaator, mudeli- ja efektimeister. Kõigele lisaks ehitas ta sisuliselt eimillestki veel steadycami ja kaamerakraana... Mis aga asja juures eriti veider, lõpuks jõudis too algselt oma lõbuks üles võetud film otsaga koguni Cannes'i filmifestivalile, kus juba esimesel päeval kümme riiki selle oma kinolevisse ostsid! Kultusklassika oli sündinud.
Järgnevalt võttis Jackson lindile veel paar samalaadset vaimukat vägivallapidu ja tegi siis kannapöörde. "Beautiful Creatures" on tõestisündinud draamal põhinev lugu kahest fantaasiarohkest plikast ja nende poolt sooritatud shokeerivast tapmisest. Omajagu vägivalda siingi, kuid siiski juba hoopis rafineeritumal moel serveerituna. Jacksoni kaubamärgiks kujunenud visuaalne voolavus ja vägivalla huumoriga tempereerimine oli ka siin olemas, kuid tõsisem teema tegi siiski just sellest filmist ka kriitikute lemmiku.
Peale Hollywoodis valminud "The Frightenersi" pidi Jacksoni järgmiseks filmiks saama ammuse lemmiku "King Kongi" uusversioon. Kuid teisigi analoogseid ahvifilme tulemas aimanud rahastajad loobusid. Uue teema järgi ringi vaadates jäi pettunud Jacksoni mõtte pidama legendaarsel Tolkieni triloogial. Hm... Tea, miks seda keegi ekraanidele pole toonud?... Edasine on aga juba kinoajalugu ja kolmeosalise eepose üheskoos ülesvõtmine ise üks omaette pikk ja põnev stoori, mille siinkohal jutustamata jätaks. Keda huvitab, siis kasvõi siinsamas naaberküljel on sellest hoopis põhjalikum pajatus.

Aasta 2001 jõulude paiku kinno ja suvel 2002 DVD-le jõudnud sõrmusetriloogia esimene film on tõepoolest tõeliselt hea saanud. Peter Jackson oma tiimiga on teinud vaat et ilmvõimatut ja toonud Tolkieni maailma täiesti päris paigana ekraanile. Ja mis veel eriti hea - võimsa visuaaliaga filmis on peaosas siiski lugu, mitte aga spetsefektid, nagu Hollywoodil kahjuks kombeks. Kui toimuv nõuab, libiseb kaamera ka kõige tohutumat tööd nõudnust kiire osavõtmatusega üle. Millest on ju iseenesest kahjugi, sest siinset detailirohkust naudiks heal meelel hoopis enam. Kuid selleks ju DVD ja selle lisakraam ongi.
Osatäitjad on siin samuti ikka väga hästi valitud, ehk ainult Cate Blanchetti haljakuninganna Galadriel pole päris see, mis peaks. Kuid kõik teised on perfektsed, viimasel hetkel vennaskonnaga liitunud Viggo Mortensen Aragornina veel eriti. Ka oleks kadunud Richard Harris olnud ehk pisut enam minu maitse järgi vibalik Gandalf, kuid pole ka Ian McKellenil suurt viga.
Kui üldse millegi kallal norida, siis ehk selle, et filmi kõrgpunkt tegelikult juba loo keskpaiku Moria kaevandustes ära toimub. Kõik edaspidine on juba pingelang ja järgmise osa ootus. kuid see pole Jacksoni süü, selline see eepos kord juba on.

New Line tegi DVD-d välja kuulutades tänuväärse teo ja teatas kohe, et "The Fellowship of the Ring" saab DVD-na ilmuma kahel erineval moel. Augustis 2002 lubati kinoversiooniga topeltplaati, seda nii täis- kui laiekraanversioonis. Kuu enne "The Two Towersi" kinnojõudmist, novembris 2002 aga uut ja hoopis teiselaadset DVD-d - koguni nelikdiski, kus lisaks pikendatud filmiversioonile kaks kettatäit spetsiaalselt DVD tarbeks tehtud lisakraami. Seega oli juba algusest igaühe enda otsustada, kas esimest versiooni osta või mitte.
Siinne ketas on too augustikuine topeltplaat. Komplekti esimesel kettal on film ise, seda kogu oma kinoski nähtud 178-minutises pikkuses. Anamorfne originaalmastaabis 2,35:1 pilt on päris hea ja detailirohke, kuigi minu subjektiivse arvamuse kohaselt siiski mitte päris "Gladiatori" mõõtu. Detaile tundub siin sellele vaatamata vaat et enamgi märkama kui kinos, hämaravõitu Moria stseenides näiteks. Ja otse loomulikult pole siin mingeid kompressioonidefekte, posteriseeringut või "moskiitomüra". Ka DD EX 5.1 helipool on tõeliselt võimas. Ma oletan, et näiteks Balrogi tulepuhumisstseenile on kodust helisüsteemi testides ka naabrite arvates raske võrdset leida.

Teisel DVD-l on kogu lisakraam. Põhiliseks siin on kolm dokfilmi, üks kirjastus Houghton Mifflini, ülejäänud kaks Foxi telekanali ja SC-Fi Channeli loodud. Ühes jutis vaatamiseks on need küll liig sarnased, kuid erinevusigi on piisavalt, mistõttu ühtegi neist ei tasuks päris silmist lasta. Lisaks leiab siit ka 15 weebsaidi jaoks valminud kahe- kuni viieminutist klippi ning kolm kino- ja kümme teletreilerit. Siis veel Enya teemakohane muusikavideo "May it Be" ning tulevase "The Two Towers" arvutimängu promoklipp.
Eriti huvitavad on aga tulevase nelikdiski ja detsembris 2002 linastuva "Kahe kantsi" reklaamlõigud. Esimeses saab näha nii mõndagi kinoversioonist välja jäänud katket, ka heidetakse põgus pilk tulevasele lisakraamile. Teine tutvustab triloogia tulevase osa sisu ja mitmeid uusi tegelasi, kel edaspidises oluline roll mängida. Igatahes tundub hulgaliselt öiseid lahingstseene sisaldav "The Two Towers" hoopis süngem, võimsam ja eepilisem tulema kui avaosa oligi. On, mida oodata.

"Sõrmuse vennaskond" on igati asine film, mis ülipõhjaliku raamatu ekraanile manamisega päris edukalt hakkama on saanud. Ka topelt-DVD on korralik, kuigi hilisem neljadiskine superkomplekt seda vägisi sissejuhatava treileri ossa kipub suruma. Iga fantaasiasõbra DVD-riiulis on aga selgi kindel koht, seda enam, et suurest boksist ei leia ei kolmetunnist kinoversiooni ega ühtegi siinset lisandust, isegi mitte treilereid. Loomulikult ei pääse tõeline asjahuviline nelikdiski omandamisest, kuid tavavaatajale piisab siinse topeltketta sisust enam kui küll. Soovitan soojalt.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee