DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Treasure Planet /Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 14. May 2003
.

Jim on tehnikahuviline teismeline, kes oma päiksesesurfilauaga ringi kimades alatihti seadusesilmaga pahuksisse satub ja nii oma kõrtsipidajast emale suurt meelehärmi teeb. Ühel tormisel õhtul maandub nende maja lähedale viga saanud rakett. Sellest väljunud haavatud mutantmureen Billy Bones ulatab Jimile salapärase nosu ja jõuab teda enne surma veel ohtliku küborgi eest hoiatada. Ja oht ongi koheselt platsis. Kõrts põletatakse maha, Jim, ema ja perekonnatuttavast doktor Delbert Doppler saavad hädavaevu põgenema.

Salapärane kerajas objekt osutub holograafiliseks kaardiks, mis legendaarse kapten Flinti aardeni teed juhatab. Doppler rendib laeva ja palkab kassiliku kapten Amelia, kokk John Silveri ning kahtlasevõitu meeskonna. Ja peagi asubki tähelaev Legacy aarete planeedi poole teele...

Robert Louis Stevensoni "Aarete saar" on kõikjal tuntud klassikaline seikluslugu maalt ja merelt, mis korduvalt ka filmiks saanud. Meenuvad näiteks valgevenelaste joonissari või nõukogude mängufilm, milles ühes peaosas meie enda Aare Laanemets. ka Walt Disney maailmas on sellel lool väga oluline osa - oli ju "Treasure Island" tolle stuudio esimene päris mängufilm. Film, mille eduga paljuski algas Disney meelelahutusimpeeriumi laienemine joonismaailma raja taha ja mille treileri leiab ka siit DVD-lt.
Film, millest siinkohal juttu, on vana loo moodne ümberjutustus. Ookeani asendab avakosmos, kus päiksestuule toel planeedilt planeedile purjetatakse. Tegelasteks inimestele lisaks kõiksugu kummalised olevused ja tegevuspaikadeks omapärane segu hi-tech'ist ja 18. sajandi rokokoost.

"Treasure Planet" on taas kord üks neid joonisfilme, kus traditsiooniliselt animeeritud tegelasi digitaalsete 3D-taustade ja tegevuspaikadega ühendada on püütud. Sarnaseid näiteid on lähiminevikust ju palju võta, nii äpardusi (Foxi "Titan A.E." ja "Anastasia") kui õnnestumisi (Warneri "Iron Giant" ja prantslaste "Corto Maltese"). Seekord on Disney suutnud maitsekuse piirides püsida. Nii John Silveri käsi kui robot B.E.N. on küll arvutis sündinud, kuid renderdatud on nad tavalise kontuurjoonisena ning animeeritud igati klassikaliselt. Ka ruumiliste tegevuspaikadega on suudetud mõistlikuks jääda. Piir, kust maalt siledad ja libedad arvutimudelid enam üleüldse joonistustega ei haaku, ei jää siin filmis küll enam väga kaugele. Kuid kõik toimib. Isegi üllatavalt hästi, sest eelnevalt nähtud treileritest jäi kogu filmis hoopis kehvem mulje.
Kui siia lisada tavapäraselt kõrgetasemeline animatsioon, stiilsed tüpaa˛id ja päris hea värvire˛ii, saab koos originaalloost mitte väga kaugele triiviva stoori, korraliku dialoogi, tasemel näitlejatööde ja üllatavaltki mitmeplaaniliste tegelaskujudega kokku ühe üsna vaadatava filmiseikluse.

Filmi edukuse mõõdupuu on saavutused kinokassas. Selles mõttes oli "Treasure Planet" tõeline läbikukkumine - aastaid töös olnud ja väidetavalt 140 miljonit maksma läinud film tõi USA-s sisse ainult 40 miljonit. Samas ei ole see film sugugi NII halb. Tegelikult on ta suures osas täiesti nauditav ja kui esmapilgul imelik idee hapnikurohkes avakosmoses päikeseenergiaga purjetamisest omaks võtta, siis ei leiagi siit enam närvesöövaid idiootsusi. See, et laiad massid filmi kinos suuresti ignoreerisid, on puhtalt marketingi ja eelarvamuste probleem - USA-s (ja mujalgi) peetakse multikaid siiani lastele suunatud kraamiks. Eriti just täispikki kinoanimatsioone - need, kes kinost seiklusi ja aktsiooni otsivad, ei vaata reeglina animatsiooni poolegi. Ja just seetõttu jäigi "Aarete planeedil" oma sihtgrupp leidmata.

Iseenesest on seesugused eelarvamused animatsiooni osas tänapäeval üllatavad. Telesarjade osas ollakse ju hoopis tolerantsemad - keegi ei pea "Beavist-Buttheadi" või "South Parki" lastelugudeks. Ka kinos on tegelikult erandeid - arvutianimatsioon "Shrek" oli ju üliedukas igas eas vaatajate hulgas. Ehk ongi probeem just selles, et erinevalt 3D-st on klassikalisel moel joonistatud filmidel küljes lasteloo silt? Ei tea.

Igatahes on väga kahju, et USA multikatööstusel ei õnnestu kohe kuidagi oma visuaalset ja sisulist ampluaad laiendada. Iga uut Jaapani animafilmi vaadates on lihtsalt hämmastav, kuivõrd sisukat ja eripärast suudab see maa toota - "Millennium Actress", "MXIII: Patlabor The Movie 3", "Chobits", rääkimata Studio Ghibli filmidest. Kahjuks ei jõua aga USA, vaatamata oma tehnilistele oskustele, sisult ilmselt eales Jaapanile järele.

DVD-st. Paistab, et Disney on jõudnud oma DVD-arengus kolmandasse staadiumisse. Kvaliteedivabade diskide ajastule järgnenud komme igast uuest animafilmist kaks versiooni ilmutada on nüüdseks minevik. Kuigi "Lilo & Stitchi" kombel pole seegi DVD topeltplaat, võib seekordse sisuga tegelikult täiesti rahule jääda. Pilt on anamorfne ja ainult originaalses 1,66:1-mastaabis. Muuseas, sellekohane näitepiltidega selgitus on täisekraanpilti ootavale tavainimesele teadmiseks ka bukletti trükitud. Heli on DD 5.1, inglisele lisaks võib kuulata ka prantsuse ja hispaania keeli. Ni pilt kui heli on kvaliteedilt üsna impressiivsed ja peaks rõõmustama igat korralikuma kodukino omanikku.
Lisakraami tunnussõnaks on seekord déją vu. Ühe ja sama klipini võib jõuda üsna mitmel moel - nii filmi "visuaalse kommentaari" saatel vaadates, kui selgitavad videoklipid automaatselt kinotükki lõikuvad kui neidsamu lõike menüüst valides. Mõnele lisandusele on linke tegelikult üsna mitmes alammenüüs, mistõttu tihti selgub, et valitu on juba varem nähtud. Säärased on näiteks klipp John Silveri robotkäest ja John Rzezniki laululugu "I'm Still Here (Jim's Theme)", iseenesest päris hea muusikavideo.
Veel on siin lastele mõeldud ja piraatide ajalugu tutvustav "DisneyPedia", otsimismäng, Roy Disney juhitud ja taas kord samu lõike kasutav dokumentaal, kolm jääkstseeni, kaks treilerit, suur hulk animatsiooni eri aspekte tutvustavaid klippe ning mitmed pildigaleriid.
Lisakraami lõpetab ka DVD käivitumisel keritav kaheksane treileripundar, millest huvitavamad on uute kinotükkide "Finding Nemo" ja "Brother Bear" ning "The Lion King" ja Hayao Miyazaki "Castle in the Sky" DVD-de promod.

"Treasure Planet" on Disney täispikk animalugu, mis ehk pisut ebaõiglaselt kinokülastajaid köita ei suutnud. Kodukinos läheb tal oluliselt paremini - juba esimese päevaga olevat VHS-i ja DVD koondnumber jõudnud miljoni ühikuni. Vaadata kannatab ta igatahes ja kui mitte muud, siis taaskordse portsu filmist ehk huvitavamatki kontseptuaalkunsti leiab siinsest lisakraamist ka tõsisem animatsioonihuviline.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee