DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Atlantis a film by Luc Besson /Columbia TriStar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 14. May 2003
.

Prantslane Luc Besson on üks huvitavamaid lavastajaid, kes kommertsfilmide vallas tegutsemas. Pea kõik tema filmid "Leonist" "Viienda elemendini" on enam või vähem klassikalised. Viimasel ajal on ta küll re˛issöörina üsna vait olnud ja pühendunud stsenaristitööle ja produtseerimisele - suur osa prantsuse kommertsfilme on ju ühel või teisel moel temaga seotud, olgu filmiks siis "Wasabi" Jean Renoga peaosas või "Taxi"-seeria.

Tegelikult on pausil ka täiesti tõsiseltvõetav põhjus olemas. Besson on nimelt lubanud, et võtab oma elu jooksul lavastajana üles AINULT KÜMME FILMI. "Le Dernier Combat", "Subway", "La Femme Nikita"... Minu arvepidamise kohaselt on tal seega veel kõigest kaks filmi jäänud. Ju ta siis lasebki oma labasemad ideed teistel üles võtta ja valmistub ise mõne hoopis olulisemaks kinotükiks...

Luc Bessoni filmide seas on üks, mis pole aga üldsegi mängufilm. "Atlantis" (1991) on poeetiline ja musikaalne looduslugu, mis läbi üheteistkümne temaatilise peatüki (mil nimedeks näiteks "Valgus", "Hing", "Liikumine", "Öö", "Usk", "Hellus" jne) erinevaid mereolendeid jälgib. Tavalisest dokumentaalloost eristab seda Bessoni tuttavalt visuaalne kaameratöö, montaa˛ ja loomulikult Eric Serra muusika, mis pea dialoogivaba "Atlantise" vaat et lavastatud mängufilmi masti kinoelamuseks muudavad. Samas pole see elamus visuaalsusele vaatamata sugugi ainult aktsioonfilmilik. Samavõrd on tegu ambientliku visuaalse meditatsiooniga, mis vaataja 78-ks minutiks hoopis teise maailma kannab.
On ilmselge, et sukeldumisfanatt Bessonile on ookean ja selle asukad väga olulised, neid kinolinale tuues suudab ta oma kiindumuse ka vaatajani viia. Näidates, et kuigi erinevad, on meil mereelukatega ehk hoopis enam ühist kui esmapilgul paistab.

DVD on taas kord ülimalt askeetlik. Mis iseenesest ei üllata - pole ju Luc Bessoni filmidest USA-s ilmunud mitte ühtegi korralikku spetseditsiooni. Reeglina on kõik tema DVD väga lakoonilised, sisaldades lisakraamiks praktiliselt ainult treilereid. Ainus DVD, millelt vähegi arvestatava dokumentaali leiab, on "The Messenger". Kui siia lisada "The Big Blue" DVD-l asuv Serra heliriba, ongi 1. regiooni DVD-del leiduv lisakraam suuresti ette loetud.
Bessoni soovimatus oma filmide sünnilugu tutvustada on ju üldtuntud. Kuigi, kui minu arvamust küsida, on tegu silmakirjalikkusega - on ju Prantsusmaal pea iga tema filmist ilmunud suur ja võimas raamat. Ka korralikke DVD-sid on võimalik leida - Saksa "The Fifth Element" on koguni topeltplaat. Põhja-Ameerika on selles osas aga tõepoolest vaeslapse ossa jäetud. Kuid ka siin on pisukesi muutusi tunda - juulis 2003 ilmub MGM-ilt "La Femme Nikita" kauaoodatud spetseditsioon. Loodetavasti saab sellest DVD-st alguse muutus, ehk toob tulevik teistestki Bessoni lugudest mahukamaid väljalaskeid. On nad ju kõik seda igati väärt.
Siinne DVD on aga isegi veel robustsem kui eelnevad. Menüüd on sedavõrd kehva kvaliteediga, nagu pärineks nad aastast 1997. Tõepoolest, juba kaua pole niisugusi näinud. Pildi ja heli osas küll erilisi pretensioone pole, mõlemad on väidetavalt digitaalselt remasterdatud. KUIGI, mul on tugev tunne, et selle DVD kinofilmist pärit pildiga on midagi valesti - kaadrisagedus paistab juba füüsiliselt olema NTSC 29,97, mistõttu stoppkaadrites alatasa korraga kahte filmikaadrit näha on. Mitte kammilaadseks interlace'ituna, vaid just nagu oleks kaks järjestikust kaadrit kokku sulatatud. Miks nii, ei tea. Kuid pilt on siiski imekombel anamorfne ja originaalses 2,40:1 mastaabis. Heli, nii vähe, kui siin kõnet kuuleb, on ainult prantsuskeelne. Paketi lõpetavad inglise tiitrid ning "Atlantise" ja "The Messengeri" treilerid.

Luc Besson on üks kaasaegseid filmigeeniusi, kelle varjamatult meelelahutuslikud kinotükid alati igas mõttes elamuse pakuvad. Isegi tema dokumentaalfilm on midagi hoopis muud kui lihtne looduspiltide jäädvustamine. Kuigi üsna hoolimatult kokku klopsitud "Atlantise" DVD pole oma kvaliteedilt kaugeltki tänapäeva tasemel, ei vähenda see loomulikult filmi väärtust.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee