DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Who Framed Roger Rabbit /Miramax/

Autor: Ivar l Kommentaare: 441 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 14. May 2003
.

Hollywood, 1947. Peale oma venna ja kolleegi hukkumist multikategelase heidetud klaveri läbi on eradetektiiv Eddie Valiant (Bob Hoskins) sügavas depressioonis. Raha on otsas ja arved kogunevad, sellele vaatamata maitseb mehele pigem viski kui töö. Siiski on ta sunnitud vastu võtma just sedasorti tööotsa, mida nüüd kõige enam jälestab - sorima Toontowni tegelaste mustas pesus.

Kui naljatööstur Marvin Acme ootamatult tapetakse, saab peamiseks kahtlusaluseks joonisstaar Roger Rabbit, jänes, kelle kurvikas naine Acmega õhtuti aega veetis. Just Jessica tegemiste kohta aga oligi Valiant äsja tõendeid kogunud... Ootamatult ilmub redutav Roger Valianti kodukontorisse ja palub jumalakeeli abi oma süütuse tõestamiseks. Vastumeelselt ongi Valiant sunnitud taas Toontowni tegemistesse sekkuma. Ja nagu selgub, on lood suurmaaomanik Acme kadunud testamendi, ühistranspordiaffääride ja hulluvõitu Judge Doomiga (Christopher Lloyd) üsna kummalised...

"Who Framed Roger Rabbit" on mitmeski mõttes väga tähelepanuväärne film. Esiteks juba vorm on erakordne. Joonis- ja pärismaailma kinolinal kokkumiksimine pole küll kaugeltki selle filmi leiutis - ka Walt Disney kasutas seda juba oma hiireeelsetes Alice'i lugudes - kuid mitte kunagi polnud keegi seda niivõrd massiivselt teinud. Tulemuse perfektsus on seda hämmastavam, et kõik see on tehtud ilma arvutiteta - pildid joonistati käsitsi ja kõik visuaalefektid loodi päris ehtsate objektidega optiliste trikkide abil. Vaid mõni aasta hiljem oleks suur osa visuaaliast ilmselt pikselitest valmistatud... Kuid vanamoodsuses ongi filmi võlu - ilmselt poleks 3D graafikaga suudetud luua kaugeltki sama sooja, meeldivat ja nostalgilist maailma kui praegu meile ekraanidelt vastu vaatab. Bob Hoskinsi näitlejameisterlikkus ja animaatorite-trikimeistrite oskused on ekraanile toonud tõeliselt integreeritud ja tervikliku maailma.

Filmis on veel mitmeid äärmiselt erakordseid elemente - kummaline käsikiri kasvõi on ju harvanähtavalt hea. Kriminullidest ja film-noir'ist tuttav kibestunud detektiivi teema on siin hullumeelse animatsioonimaailmaga ülimalt osavalt üheks hästitoimivaks ja muhedaks looks sõlmitud. Selliseks, kus oma huumoriportsu leiab nii väike kui suur, nii lihtsakoelise kui rafineeritud maitsega vaataja. Lugu toimib sedavõrd mitmel tasemel, et seda on lihtsalt nauding jälgida.

Kindlasti on vaja ära mainida ka siinne täiesti tavatu animategelaste hulk. Produtsent Steven Spielbergi isiklikuks teeneks on, et oma suurimaid staare nõustus seekord laenama isegi Disney peakonkurent Warner. On äärmiselt ebatõenäoline, et Miki Hiirt ja Bugs Bunnyt või Donaldit ja Daffy Ducki veel kunagi samas kaadris koos näha saab.

Kahjuks tuleb aga veidi ka negatiivset mainida - saatuse irooniana on raamatul "Who Censored Roger Rabbit?" põhinevat filmi nimelt mitut puhku tsenseeritud. Enamus lõikeid on küll kunstnike poolt filmi sokutatud mikronaljade eemaldused, kuid need on siiski toimunud. Enam ei leia filmist ei prostituudi promona seinale soditud Disney stuudiobossi Eisneri telefoninumbrit ega Betty Boopi vanade filmide laadis vilksavat ühekaadrilist paljast rinda. Ka on püütud Jessicale avariistseenis midagi aluspüksilaadset lisada ning Baby Hermani sõrme asendit muuta. Kui esimesed on veel mõistetavad, siis pidevalt sõimleva ja suitsetava beebi käelaba mitmes variandis siivsamaks joonistamine on juba küll pisut liig. Pigem on kogu sahmimine saavutanud vastupidise efekti - ilma tekkinud kõmuta poleks valdav osa vaatajaid avastseenis tädi seeliku alt läbi jalutava tegelase äkilist liigutust märganudki.

I'm not bad, i'm just drawn that way DVD-st ka. "Who Framed Roger Rabbit" on hea näide, kuivõrd on suhtumine DVD-sse kui koduvideoformaati tolle lühikese eluea jooksul muutuda jõudnud. Teatavasti ei soovinud Disney oma filme pikka aega üleüldse DVD-l välja anda, toetades selle asemel konkureerivat, kuid nüüdseks ammu unustatud Divx-formaati kettaid. Kui kauaoodatud jänesefilm lõpuks septembris 1999 kallihinnalise DVD-na ilmus, oli sellel ainult mitteanamorfse pildiga film ise ja ei midagi muud. Isegi netis ja karbikaanel reklaamitud treilerit mitte.
Uus, aastal 2003 ilmunud DVD kuulub aga Miramaxi Vista-seeriasse ja näeb päris kena välja. Komplekti hoiab koos alt ja ülalt avatud hõbepappkest, mis iseenesest ilus, kuid kahjuks kipub trükitud värv sellelt väga kergelt maha kooruma. Kaubandusliku välimuse vähesekski säilitamiseks on seetõttu kasulik kattekilet üldse mitte eemaldada, vaid see lihtsalt kas alt või ülevalt lahti lõigata.
Kesta sees leiduv on aga tõeliselt hästi kujundatud. Kettaid hoidev pappvoldik on välimuselt kui vana kulunud nahkmapp, selles leiduvad DVD-d kui metallpoolidel filmirullid. Ülalt kõidetud neljalehene voldik tutvustab komplektis leiduvat ning näeb välja kui detektiivi nahkmärkmik. Lõpuks leiab pakist Rogeri ja Jessica autogrammidega fotod, mis - kahjuks! - on üsna kompressioonirohked jpg-d ja trükitud näbrakale õhukesele läikpaberile. Kuid üldiselt on komplekt siiski tõeliselt kena ja haakub hästi filmi retromaigulise sisuga.

Nagu igas vanuses vaatajale suunatud filmi puhul tavaks saanud, koosneb seegi komplekt kahest kettast. Üks suunatud vähenõudlikule pereinimesele, teine tõsisemale filmihuvilisele. Mõlema ketta menüüd on kujundatud kui kollase joonisauto Benny the Cabi juhitud tuur mööda filmi tõelisi toimumispaiku.

Disc one - Family Friendly
Avakettal on lihtrahva lihtsaks rõõmuks filmi täisekraanversioon, saatjaks DD 5.1 helile lisaks ka prantsuse ja hispaania keeled. Lisade pool pakub lõputult korduva triviamängu, paar kõrvalist promotreilerit ("Scoolhouse Rock" ja "Ultimate X"), mõned lõbusad lingid ja dokumentaali "Who Made Roger Rabbit", milles jänesele hääle andnud Charles Fleisher igaühele arusaadavalt filmi loomislugu tutvustab.
Kuid siin DVD-l asub ka midagi tõeliselt head. Nimelt on valminud ka kolm Roger Rabbiti osalusega joonisfilmi, kõik stiililt filmi alguskatke masti, kõik pajatamas beebi Hermanit valvama jäetud Rogeri äpardustest. Esimene neist, kõristi neelanud beebiga haiglas toimuv "Tummy Trouble" on triloogiast ehk kõige nõrgem. Lõbustuspargis juhtuv "Rollercoaster Rabbit" ja rahvuspargist raielangile küündiv "Trail Mix-Up" on aga absoluutselt hüsteerilised! Lastefilmide kohta ilmselt ehk liigagi, mis seletab ka kõigest kolme filmikese valmimise. Nalja saab igatahes kõvasti.
Lisaks on just siinses peamenüüs peidetult leida ka "Roger Rabbiti" kehva pildiga treiler, milles muuseas ka filmist endast tsenseeritud sõrmekaader täiesti olemas. Lingi leidmiseks tuleb lihtsalt neli korda allsuunas liikuda.

Disc two - Enthusiast
Teisel kettal on film selle originaalses mastaabis pildi ning DD 5.1 ja DTS 5.1 helidega. Siin on ka koguni kaks kommentaari, esimene neist tavapärane, kus tegijad lavastaja Robert Zemeckise juhtimisel oma mälestusi pajatavad. Teine, mil nimeks "Toontown Confidential" on aga hoopis tiitritekst, mis kogu filmi saateks kõiksugu triviat pakub. Teavet saab siit tõepoolest nii näitlejatest kui teistest asjaosalistest, joonistegelaste ajaloost kui kõiksugu filmi loomisega seotud faktidest. Väga infotihe ja huvitav materjal, isegi sedavõrd, et filmi enda vaatamisest lugemise kõrval suurt midagi välja ei kipu tulema.
Loomulikult on siin kettal muudki. "Seapea"-jääkstseen, valmiskomponeeritud filmikatkete võrdlus originaalkaadritega, klipid võtte-eelsestest maketiharjutustest ja autosõidustseeni filmimisest, mahukad pildigaleriid ja uus dokumentaal "Behind the Ears: The True Story of Roger Rabbit". Arvestades, et tol kaugel aastal 1988 kohe kindlasti DVD lisakraamile ei mõeldud, on seda kõike legendaarse filmi sünniga tutvumiseks just paras ports.

"Who Framed Roger Rabbit" on igati erakordne film nii oma sisult, teostuselt kui stuudiopiire ületava joonistatud tegelaskonna poolest. Kuigi mõttetu tsensuur ei lase seda DVD-d siin täielikuks õnnestumiseks nimetada, on Toontownis toimunu lõpuks ometi siiski päris korraliku kettana saadaval.
Klassika.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee