DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
X-Men 1.5 /20th Century Fox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 14. May 2003
.

Aeg - lähitulevik, koht - USA. Inimkonna sekka on tekkinud uued, ülivõimetega isendid, keda laiem avalikkus aga mutantidena põlastama kipub. Charles Xavier (Patrick Stewart), telepaatiliste võimetega ratastoolis rikkur, on rajanud just säärastele lastele mõeldud kooli. Samal ajal aga toimib imposantne asutus ka kui kattevari mutandivennaskonnale X-Men.

Marveli trikoomutandikoomiksitel põhinevaid filme tuleb nagu seeni pärast vihma - "Spider-man", "Daredevil", "Hulk"... Filmina ei kujuta need reeglina midagi erilist, jäädes kohatisele pööraselegi kassaedule vaatamata siiski kõigest pealiskaudseks meelelahutuseks. Aastal 1999 valminud "X-Men" oli selles suhtes tõsine saavutus. Bryan Singer on äärmiselt tõsiselt võetav lavastaja, tema seegi film ei ole sugugi lugu tobedas riides üliinimlike võimetega superkangelastest, vaid lugu ühiskonnast, mis kardab paranoiliselt teistsuguseid. Ehk - tänastes oludes on selles nii mõndagi mõtlemapanevat.-->Xavieri hoole alla satuvad ka Wolverine (Hugh Jackman) ja Rogue (Anna Paquin), kaks iseenda eest põgeneda püüdvat üliinimest. Seda just ajal, kui inimkonnas pettunud Magneto (Ian McKellen) oma vennaskonnaga New Yorgis toimuvat maailma liidrite kogunemist hävitama valmistub...

Ei tahaks öelda, et "X-Men" on erakordne koomiksifilm - kasvõi "Ghost World" või "From Hell" on ilmselt hoopis ootamatumad. Kuid ameerikamaa superhero-koomiksil põhinevate filmide seast on see küll üks tähelepanuväärsemaid. Kusjuures seda just oma sisu poolest - Bryan Singeri ("The Usual Suspects") ülesvõetud kinotükk toimiks ka ilma igasugu visuaaltrikkideta täiesti korraliku loona. Filmina, millel teemaks ühiskondlik paranoia, sallivus, teistsugune olemine ja omaenda minaga toimetulek.
Viimastel aastatel on Marveli koomiksisarjadel põhinevaid filme tegelikult suisa tulvana tulnud ja tulemas - "Spider-man", "Daredevil", "Hulk", esimene neist isegi mitmeid kassarekordeid löönud. Siiski kõlbas "Ämblikmehestki" ainult esimene pool vaadata, teine kiskus juba lootusetult kiiva. Seda enam on aga takkajärgi tõusnud "X-Meni" väärtus. Filmi tase on seda hämmastavam, et lavastajale täiesti ootamatult otsustas Fox esilinastuse jõulueelselt ajalt varasuvve nihutada, jättes niiviisi autoreile arvatust pool aastat vähem loo lihvimiseks!

Juba kunagise DVD ilmumise aegu, novembris 2000, liikusid jutud, et peagi on tulekul veel üks ja hoopis parem disk. Põhjus - kuuldavasti pidi lavastaja edukaks osutunud filmist ka pikema director's cut-i kokku panema. Paar kuud enne uue X-filmi linastumist, veebruaris 2003, DVD siis lõpuks ilmuski. Hõbedases pappkarbis (mis tegelikult vanaga üsna sama sorti) topelt-DVD näeb päris kobe välja ja kannab paljulubavat nime "X-Men 1.5".
Kahjuks aga ei tähenda krüptiline number siin sugugi seda, et filmi ennast uuendatud oleks - see on täpselt sama sisu ja pikkusega kui enne. Kuna ka pilti oli üpris keeruline varasemast paremaks muuta, on ainsaks mainimist väärt uuenduseks võimalus filmi 1.5 DTS-formaadis heli saatel nautida.

Lisade poolel on muutused oluliselt suuremad ja see kõik peakski pretensioonikat pealkirja õigustama. Osaliselt ehk õigustabki - väidetavalt on siin enam kui viie tunni jagu lisakraami. Tõsi küll, osa sellest on suhteliselt ebamugavalt tarvitatav ja tiba vigane.

Avakettalt leiab lõpuks kauaoodatud Bryan Singeri ja Brian Pecki kommentaari. Kusjuures see on vägagi kuulatav ja sisaldab igal sammul hulgaliselt huvitavat. Lõbustav oli näiteks teada saada, et ei Ian McKellen ega Patrick Stewart tea malemängust tuhkagi. Või et Hugh Jackman sattus Wolverine'i ossa kui võtted juba käisid - just nagu Viggo Mortensen Aragorni rolli, mõlemad faktid tunduvad takkajärgi täiesti uskumatud... Või et mutant-laste korvpallistseen filmiti kolmikuid kasutades... Või et Wolverine'i pilkav küsimus ega's Xavieri äkki Wheelsiks kutsuta oli Jackmani hetkeimprovisatsioon... Või et pea kõik näitlejad on pärit eri maadest ja kogu film võeti tegelikult üles Kanadas. Ausalt öeldes ei mäletagi, millal sai viimati terve kommentaar täies pikkuses mõnuga läbi kuulatud.
Esimesel kettal on ka 6 jääkstseeni ja 17 videoklippi. Eraldi menüülinke nendeni küll ei vii, ainus vaatamisvõimalus on oodata filmi ajal ekraanile ilmuvat X-märki. Kui aga valitud on tiitrid, siis loomulikult toda embleemi ei näe ja seega ka klippe valida ei õnnestu. Ketta koostajatelt on see igatahes ilmne möödalask.

Teine DVD on tavapäraselt tervenisti lisakraami päralt. Kahjuks küll on puudu varasemal kettal leidunud pooletunnine humoorikas pseudodokumentaal, kuid vaatamist leiab selletagi.
Singeri sissejuhatavale Foxi tunnusloo dirigeerimisele järgnenud peamenüüst leiab tegelikult kohe ka selle ketta ilmumise peapõhjuse - link nimega "X-Men 2" viib uue filmi 8-minutise tutvustuseni ja teise Foxi koomiksifilmi - "Daredevili" - trailerini. Lüheldane, kuid siiski suhteliselt huvitav promokraam.

Ketta põhisisuks on aga siiski mahukas, kuigi veidi hallivõitu dokumentaallugu. Seda saab vaadata nii ühes tükis, link lisamaterjalidele aeg-ajalt ekraanile ilmumas, kui ka temaatilisi alajaotusi menüüst eraldi valides. Mingil veidral põhjusel aga on osa 4:3-mastaabis dokumentaali peatükke kodeeritud anamorfsena - mõne osa pilt täidab kogu 720x480 kaadri ja ühtlasi tavamõõtu teleekraani, mõnes aga on kokkusurutud pildile lisaks leida ka vertikaalsed mustad ribad. Minul igatahes ei õnnestunud viimaseid ei teleril ega monitoril moonutamata kujul näha. Tegu on ilmselge ja suhteliselt häiriva kalaga, sest igal sammul samalaadseid intervjuusid sisaldava filmi teised osad on täiesti korras. Kas ketast testiti lohakalt ja ainult laiekraanteleril?...

Lisaks dokumentaalile on siin ka mitu pildigaleriid ja mõned kaadritagused lisaklipid, paari efektikatke lähivaated ja mõned mitme kaameravaate võrdlused. Kaheteistkümnele neti- ja üheksale teleklipile lisaks on siin ka kolm päristreilerit. Esimene neist, mu kunagise lemmiku Curve'i muusikat sisaldav, oli varasemalt DVD-lt puudu. Siin ta aga viimaks on.

Lõpuks veel ühest tähtsast detailist -menüüst. Kunagisel kettal olid need kujundatud äärmiselt lärmaka mootorrattasõiduna. Seekordsed on hoopis stiilsemad, kiiremad ja meeldivamad. Ja mis peamine, vaiksemad.

Neid ridu kirjutades on uue "X-2" filmi esilinastuseni jäänud kuujagu päevi. Kuid juba nüüd on teada, et see saavat sama sisukas kui eelkäija. [Lisandus 24. aprillil 2003 - saigi! Film on sama hea kui avaosa!] Kuid kuigi uue filmi visuaalia vana filmi võimsalt varjutab, jääb too siiski üheks kõigi aegade parimaks kinotükiks, mis - vaadakem halastamatule tõele näkku - tobedavõitu superhero-genres valmistada on suudetud. Ja sellisena on sel väärt koht igas meelelahutusfilme sisaldavas DVD-kogus.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee